Komáři si svůj cíl vybírají podle vůně i teploty kůže. Jejich čich vycítí i krevní skupinu

Fotografie: Freepik

Asi všichni znají svědivé červené boule, které se objeví po štípnutí komárem. Jestliže máte někdy pocit, že vás komáři štípou více než ostatní, možná pro to existuje důvod.

S příchodem letního období a teplých večerů přichází také neodmyslitelní společníci – komáři. Ti se v České republice často stávají hmyzím nepřítelem číslo jedna. Je zarážející, že někteří lidé jsou v jejich očích mnohem lákavějšími cíli než třeba jiní. Pokud vás tito malí krvelační tvorové pronásledují s větší neúprosností než vaše přátele, nejste v tom sami. Existuje řada faktorů, které mohou přispět k tomu, proč jsou někteří lidé komáry štípáni častěji, říká doktorka Alana Biggers.

Co komárům „chutná“?

Jistě jste si všimli, že někteří lidé jsou pro komáry doslova magnetem, zatímco ostatní se zdají být záhadně odolnými vůči jejich útokům. Co tedy stojí za onou tajemnou přitažlivostí, kterou někteří jedinci pro komáry mají? Ukazuje se, že existuje několik faktorů, jež ovlivňují, proč jsou někteří lidé komáry vyhledávaní častěji.

Vůně

Komáři mají citlivý čich a jsou přitahováni určitými chemickými látkami v lidském potu, jako jsou kyselina mléčné a močovina. Každý člověk má vlastní specifickou vůni, kterou produkují bakterie přirozeně přítomné na kůži.

Oxid uhličitý

Lidé s vyšší koncentrací kyslíkového oxidu ve výdechu jsou někdy přitahováni komáry více než ostatní. To je důvod, proč těhotné ženy nebo lidé s vyšším metabolickým výdechem mohou být komáry napadáni častěji.

komár detail
Fotografie: Pixabay

Teplota těla

Komáři mají tendenci preferovat lidi s vyšší teplotou těla, protože jim poskytují teplé prostředí pro krmení. Lidé s vyšší tělesnou teplotou, jako jsou těhotné ženy nebo jedinci, kteří právě cvičili, mohou být pro komáry atraktivnější.

Pohyb a oblečení

Komáři jsou přitahováni pohybem, zejména rychlým pohybem. Pohybující se osoba může komáry přitáhnout a stát se snadným cílem pro štípnutí. Komáři mají tendenci preferovat tmavé a kontrastní oblečení. Barvy jako černá, tmavě modrá nebo červená mohou být pro komáry atraktivnější, protože se snadno odlišují od okolního prostředí.

Krevní skupina

Komáři mohou být přitahováni k určitým krevním skupinám. Například někteří komáři preferují krevní skupinu O, zatímco jiní preferují skupinu A nebo B. Nicméně tento faktor je stále zkoumán a neexistuje zcela jasný konsenzus.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]