Na komáry a jejich bodnutí si dejte dobrý pozor. Mohou na vás přenést závažné nemoci

Fotografie: Freepik

Asi každý, kdo kdy zažil komáří kousnutí, ví, že tento hmyz umí být pěkně otravný. Co už ví ale málokdo, je, jaké nemoci mohou jejich kousnutí přinést.

Některá kousnutí komára mohou být více nešťastná než jiná. Mohou přinášet různé choroby, jako je třeba Zika, která byla nedávno hodně medializovaná, jelikož došla až do našich krajin. Ve své době byla největším rizikem pro těhotné ženy a děti. Nejhorší na nemocech, které komáři přenášejí, je to, že se proti nim nedá moc efektivně bránit ani očkováním. Zde je seznam několika z nich, které se z cizích zemí mohou přes komáry postupně přenést až do Evropy.

Krvácivá horečka „dengue“

Toto onemocnění se projevuje samozřejmě horečkou, dále podrážděností, bolestí hlavy, krvácením z dásní a snadno vznikajícími podlitinami. V závažném stavu této nemoci dochází ke krvácivé horečce, jejíž následky mohou být fatální. Jedinou vakcínu proti této horečce je možné použít jen u dětí ve věku 9 až 16 let.

Fotografie: Freepik

Virus západního Nilu

Kousnutí komárem, který si v sobě nese tento virus, se projevuje horečkou, bolestí kloubů, průjmem, zvracením a podrážděností. Zákeřností této infekce ovšem je, že někdy může být naprosto bezpříznaková. V ohrožení jsou hlavně starší lidé ve věku nad 60 let, kteří trpí chronickými onemocněními, jako je cukrovka či rakovina. V takových případech se virus projevuje i ztuhlým krkem, zvýšenou citlivostí na světlo, záchvaty, chronickou únavou, zimnicí a oslabenými svaly. Na tento vir žádná vakcína neexistuje.

Malárií se může nakazit více než polovina světa

Mezi příznaky této nemoci se řadí horečka, zimnice, bolest hlavy a zvracení. Dosud neexistuje žádná schválená vakcína proti tomuto viru, jelikož je stále ve fázi testování. Pokud se ovšem chystáte cestovat do vysoce rizikových zemí, co se této nemoci týče, můžete začít užívat preventivní léky. Ty snižují riziko úmrtí na tuto infekci, ale získat je můžete pouze na doporučení lékaře.

Fotografie: Freepik

Chikungunya neboli „nemoc problémového muže“

Tato nemoc je typická silnou bolestí kloubů. Mezi její další projevy se řadí vyrážky na kůži, nevolnost, extrémní únava a bolesti hlavy. Většina infikovaných pacientů se uzdraví i přesto, že na nemoc zatím žádný lék neexistuje. Jsou ovšem i případy, kdy uzdravení trvá měsíce až roky.

Onemocnění žlutou zimnicí

Tento název nemoc dostala, protože je podobná žloutence, co se týče žluté kůže a očí. V mírných případech jsou příznaky bolesti hlavy, zad, zvracení a zimnice. Proti této nemoci naštěstí existuje očkování, které je lidem běžně podáváno.

Fotografie: Freepik

Encefalitida La Crosse

Název „La Crosse“ je vlastně město v Americe, odkud nemoc pochází. Případů s touto infekcí není mnoho. Mezi příznaky patří horečka, bolesti hlavy a nevolnosti. Ve vzácných případech dochází ke komplikacím s nervovým systémem.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]