Přitahuje komáry opravdu konkrétní krevní skupina a tmavé oblečení? Expert objasnil, jak tomu ve skutečnosti je

Fotografie: Freepik

Nejspíše jste už někdy slyšeli, že by měli komáři vybírat svůj cíl podle barvy oblečení, zápachu nebo krevní skupiny člověka. Vysvětlení přitom může být mnohem jednoduší.

Každý člověk se během svého života určitě setkal s komárem a byl od něj někdy „pokousán“. Skutečnost, že komáři bodají díky svému bodavě-sacímu ústrojí, a proto nemohou kousat, nyní není důležitá. Naopak byli experti dotázáni, zda existují nějaké okolnosti, které by ovlivnily volbu oběti komára. Do jisté míry si vybírají, jinak existuje jen málo faktorů, na základě nichž by se rozhodovali.

Fotografie: Freepik

Všechny druhy nemají rády lidskou krev

Podobně jako u ostatních živočišných druhů, komár není jen jeden, ale existuje celá řada nejrůznějších druhů. Všechny mají však jedno společné, jedná se o fakt, že krev sají jen samice, zatímco samci se živý rostlinným nektarem. Muž tak splní svou úlohu ve chvíli, kdy oplodní partnerku, a ta se vydá na lov. Samička s vajíčky se tak snaží nasát krev, pomocí níž by se pak vyvinuli další malí komáři.

Fotografie: Unsplash

Některé druhy se podle expertů vysazují převážně na ptactvo a na jiných zvířatech parazitují jen výjimečně, další pak saje výhradně krev domácího skotu a divoké zvěře, jiné napadají širokou škálu živých tvorů, mezi nimiž je i člověk. Jakmile na vás oplodněná samička usedne, zabodne svůj sosák pod kůži a saje. Až bude zcela plná, odletí na klidné místo u vody, do níž následně vajíčka naklade.

Jaké jsou tedy preference komárů

Domněnka, že by si tento hmyz vybíral svou oběť podle krevní skupiny, je zcela absurdní. Podle vědců nemá tato skutečnost vliv na zápach a pro komáry nejspíše ani na chuť. Navíc by ji byli schopni rozpoznat až poté, co vám pod kůži zabodnou svůj sosák, a ani k tomu nejsou nijak vybaveni. Jakmile jednou napadnou svou oběť, tak samičky sají do té doby, dokud nejsou plné a je jim zcela jedno, jakou máte krevní skupinu.

Barva oblečení také nehraje žádnou roli, jelikož jsou komáři ochotni sedat i na různě zbarvená zvířata. Jako jedna z možností se nabízí zápach či vůně jednotlivce, jelikož má tento hmyz od přírody rád sladký odér. Tím nejdůležitějším rozhodným kritériem pro výběr oběti však zůstává živočišný druh, na nějž jsou fixováni už geneticky. Ten však nemusí také hrát roli na 100 %, obzvláště pak když je nedostatek.

Vezmou si krev, ale něco vám také zanechají

Komáři mohou být častými přenašeči nemocí, což znamenalo dříve nebezpečí v morových oblastech. Samice do vašeho těla po bodnutí vypustí své sliny, v nichž se nachází cizí látky. To je důvod, proč se vám po „kousnutí“ komárem objeví v okolí místa vpichu zarudnutá kůže, jíž doprovází několik dní trvající svědění. Navíc mohou za svůj život samice sednout na několik různých jedinců a přenášet v sosáku i viry či bakterie.

Zdroj: Wrocław University of Environmental and Life Sciences – Dr. Jarosław Pacoń, Medonet

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]