Na co si v létě dávat hlavně pozor, pokud trpíte problémy se štítnou žlázou. V tomto období hrozí vážnější komplikace

Fotografie: Freepik

Jedná se o endokrinní žlázu, která je umístěna na konci průdušnice, tedy v našem krku. Podílí se na regulaci metabolismu, a to proto, že produkuje hormony.

Zvýšená teplota okolního vzduchu může její funkci výrazným způsobem ovlivnit. Lidé s jejím onemocněním mohou mít právě v létě velké zdravotní problémy. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat dětem, těhotným ženám a osobám s vyšším věkem. Onemocnění, které se štítné žlázy přímo týká, se odborně nazývá hypotyreóza. Více popisuje lékařka Elaine K. Luo.

Fotografie: Pexels

Štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů

Hormony štítné žlázy jsou pro naše tělo důležité a jejich nedostatek se může projevit různými zdravotními problémy. Mezi ty počáteční patří únava, zácpa nebo suchá kůže. Ty jsou snadno přehlédnutelné a často nás ani nenapadne, že by se mohlo jednat o závažnější zdravotní problém. Potíže se pak ale i nadále stupňují a po čase se u pacienta objevuje únava, pomalé pohyby a rychlé vyčerpání. To vše je doprovázeno neustálým pocitem zimy.

Fotografie: Pexels

Dochází k celkovému zpomalení metabolismu, zpomaluje se tedy i střevní peristaltika, a tím pádem dochází k častým zácpám. To může ovlivnit i tělesnou hmotnost, která se začíná zvyšovat. Z důvodu zadržování vody v těle dochází také k otokům, které jsou výrazné hlavně u dolních končetin. Pro toto onemocnění je typická i velmi suchá pokožka, která se může odlupovat. Ke zpomalení růstu dochází nejen u našich nehtů, ale i vlasů a ochlupení.

Důležitý tyroxin je potřeba doplnit

Po důkladném vyšetření a stanovení diagnózy nám lékař předepíše vhodné léky, jež v našem těle doplní hormon, kterého je nedostatek. Nemine nás jejich pravidelné užívání a následně také kontroly. Často se ale zapomíná na to, že jejich dávkování by se mělo lišit i podle vnější teploty. Tuto změnu je ale vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Příznaky hypertyreózy se totiž během teplého počasí mohou stupňovat. Pokud se chystáme na výlet, měli bychom mít léky u sebe.

Fotografie: Pexels

To samé platí v případě, že máme v plánu být delší dobu na slunci. Je zapotřebí být v tomto případě velmi opatrný, protože se nám opravdu rychle může udělat nevolno. Pozor bychom si ale měli dát i na skladování léků. Léky s obsahem tyroxinu by neměly být vystaveny vysokým teplotám, ale ani vlhkým místům. Během pobytu na slunci je dobré dodržovat pitný režim, nekonzumovat mořské plody a po koupání ve slané vodě se vždy osprchovat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]