Viscerální tuk: Nebezpečná forma tuku, která negativně ovlivňuje fungování těla. Většina lidí o něm bohužel nemá žádné informace

Fotografie: Pexels

Viscerální tuk není jen nevzhledný, ale také velmi nebezpečný. Právě rizika, která přináší, řada lidí podceňuje. Nedělejte stejnou chybu.

Velké procento z vás považuje nadbytečný tělesný tuk pouze za nevzhledný. Ovšem více než o estetický problém se jedná o problém zdravotní. Nadbytek tzv. viscerálního tuku, který se ukládá v oblasti břicha, může vést k různým více či méně závažným zdravotním onemocněním a komplikacím. Viscerální tuk je útrobní tuk, který je uložený hlouběji, než ten podkožní. Jeho rizikovost spočívá v tom, že se ukládá v okolí orgánů, jejichž činnost může ovlivňovat, říká lékařka Debra Jaliman.

Viscerální tuk je pro tělo toxický

Z medicínského hlediska se viscerální tuk považuje pro lidské tělo za toxický. Kromě indikované toxicity dokáže sám o sobě v těle vyvolat nejrůznější zánětlivé procesy a ovlivňovat hormony, které regulují vaši tělesnou hmotnost, náladu, apetit a v neposlední řadě i fungování vašeho mozku. Jeho záludnost spočívá v tom, že jím nejsou ohroženi pouze lidé obézní, ale může sužovat i ty, kteří mají normální hmotnost.

Fotografie: Freepik

Jeho vznik ovlivňuje celá řada faktorů, z nichž některé jsou neměnné. Mezi ně se řadí pohlaví (kdy náchylnějšími k ukládání viscerálního tuku jsou muži), užívání některých steroidních léků a diagnóza Cushingova syndromu. Dalšími faktory, které tvorbu tohoto nebezpečného tuku ovlivňují, jsou zvýšená konzumace masa, potravin s vysokým obsahem cukru, snížený příjem bílkovin a nadměrná konzumace potravin bohatých na estrogenní sloučeniny.

Rizika rozhodně nejsou zanedbatelná

Abyste určili, zdali vás viscerální tuk ohrožuje, museli byste podstoupit specializované vyšetření. Ovšem laicky se dá jeho přítomnost odhalit změřením obvodu vašeho pasu. Normální obvod pasu je u mužů do 94 centimetrů, u žen do 80 centimetrů (samozřejmě toto číslo neplatí v těhotenství). Pokud jste si naměřili obvod vyšší, pravděpodobně se potýkáte s nadměrným množstvím viscerálního tuku. Rovněž se předpokládá, že lidé s postavou tvaru jablka mají k ukládání viscerálního tuku větší sklony.

Fotografie: Freepik

Nadměrné množství takto uloženého tuku s sebou přináší řadu zdravotních rizik. Jedná se zejména o vyšší pravděpodobnost k propuknutí demence, k rozvoji depresí a poruch nálad, zvýšenou pravděpodobnost rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, vyššího rizika cukrovky a zvýšené zánětlivosti.

Fotografie: Depositphotos

Pokud se obáváte, že byste mohli trpět zvýšeným množstvím viscerálního tuku, měli byste navštívit lékaře a požádat ho o stanovení diagnózy. Společně se poté můžete dohodnout na vhodných způsobech jeho odstranění. Sami se tohoto tuku můžete zbavit vhodnou životosprávou (zejména vysazením sladkých potravin a cukru), dostatečným pohybem, snížením počtu stresových situací a dostatečně dlouhým spánkem.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]