Častá frekvence sprchování může mít vážné následky. Co hrozí již při dvou sprchách denně?

Fotografie: Depositphotos

Někteří lidé jsou zvyklí se sprchovat ihned poté, co ráno vstanou. Tento rituál pak zopakují klidně ještě jednou nebo dvakrát během dne.

Ranní sprcha je pro někoho jediná možnost, jak se probudit. Jenže pak přijde sprcha po tréninku, a ještě jedna před spaním. Bohužel časté sprchování může našemu tělu uškodit. Mnoho lidí si tento fakt neuvědomuje a myslí si, že častá hygiena je správná. Jde hlavně o používání nejrůznějších mýdel, které mohou poškodit pokožku. Ohrožené však může být i reprodukční zdraví, říká lékařka Carissa Stephens.

Vlasy mohou vypadat mastnější

Čerstvě umyté vlasy jsou voňavé. Pokud si je však budete příliš často mýt šamponem a dalšími přípravky, mohou ve výsledku působit mastnější. Šampon totiž mírně vysušuje pokožku hlavy a tělo jako odpověď přidá více kožního mazu.

Fotografie: Freepik

Pokud si tedy vaše vlasy myjete denně, odrazí se to na produkci mazu z pokožky. Stejně může pochopitelně reagovat i pokožka obličeje, pokud si kůži velice často myjete sprchovými gely a horkou vodou. Někteří dermatologové proto doporučují sprchování pouze třikrát týdne.

Vypadávání vlasů kvůli nadměrnému mytí

Časté mytí hlavy může také přinést více lupů. Ačkoli některé šampony mají jejich tvorbě předcházet, časté užívání může znamenat opak. Nadměrné mytí vlasů navíc kromě lupů může způsobit i vypadávání vlasů. Ostatně, stejně jako vlasy může být samozřejmě citlivější také pokožka. Objevit se pak mohou vyrážky, popraskání nebo může být kůže na obličeji nepříjemně zarudlá.

Fotografie: Pexels

Ovlivnit můžete i reprodukci

V případě vlasů si také dejte pozor na rozčesávání a vysoušení. Fén sice vlasům může dodat nádherný vzhled jako ze salonu, ale pokud si budete horkým vzduchem vlasy vysoušet příliš často, zničíte si je. Vlasy budou vlivem sušení fénem suché a lámavé. Potom bude pochopitelně také těžší jejich rozčesávání a v neposlední řadě také úprava. Suché vlasy navíc nevypadají vůbec hezky. V péči o vlasy je tedy potřeba najít rovnováhu.

Fotografie: Freepik

Sprchování má kromě vlasů a pokožky vliv také na vaše reprodukční zdraví. Dejte tedy pozor na to, čím se myjete v oblasti genitálii. Vaše intimní partie se sama přirozeně čistí výtokem. Používání nejrůznějších parfemovaných gelů není vůbec vhodné. Může totiž způsobit bakteriální nerovnováhu, podráždění a v konečném důsledku právě také vaše reprodukční zdraví. Pokud tedy chcete na mytí intimních partií používat něco jiného než jen vodu, volte neparfemované gely.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]