Chyba, kterou dělá většina lidí při sprchování, může mít zásadní vliv na váš močový měchýř

Fotografie: Freepik

Sprcha je místem, kde si každý rád odpočine nebo se naopak nastartuje do nového dne. Prožíváme ji každý den, proto je dobré vědět, co v ní nikdy nedělat, říká lékařka Melinda Ratini.

Každý člověk, který si chce zachovat své zdraví a čistotu, zkrátka musí chodit do sprchy minimálně jednou za dva dny. Pokud by lidské tělo nebylo v pravidelných intervalech očištěno, hrozilo by nahromadění bakterií a vznik nepříjemných komplikací na těle. Například plísně, vyrážky či ekzémy, nemluvě o zápachu, který by se z nemytého člověka linul. Je tedy důležité vědět, co byste ve sprše nikdy neměli dělat.

Nejen nechutné, ale také zdraví ohrožující

Nejspíše už tušíte, o čem je řeč. Doktorka Melinda Ratini natočila na sociální síť TikTok video, ve kterém vyzývala hlavně ženy, aby okamžitě přestaly močit ve sprše. Argumentovala tím, že se to časem stane zlozvykem pro pánevní dno. Tělo je uzpůsobeno tak, že si samo řekne, kdy potřebuje na záchod. To ovšem neznamená, že ho nemůžete právě tímto zlozvykem zmást a poplést si tak celé vnitřní fungování.

Fotografie: Freepik

Rozhodně se chcete vyhnout tomu, že pokaždé, když někdo pustí vodu nebo když vlezete do teplého bazénu, se vám bude chtít močit. „V tomto případě byste si časem mohli vybudovat zvyk a potřeba močit by začala souviset se zvukem tekoucí vody. Umývání rukou, nádobí, procházka okolo kašny… To vše by ve vás začalo čím dál tím častěji a intenzivněji vzbuzovat potřebu jít na záchod,“ vyjádřila se konkrétně doktorka.

Jaké další věci mohou váš měchýř poškodit

Močení ve sprše není zdaleka jediná věc, kterou si můžete nevědomky ublížit. Doktorka se dále rozpovídala o tom, jaký vliv má na tělo pravidelné močení pokaždé, když odcházíte z domu. Je to velkou chybou, pokud nemáte například déle než hodinu cestovat autem.

Fotografie: Freepik

Správná frekvence je každé tři až čtyři hodiny a není dobré si ji narušovat tím, že budete močit na sílu pro větší jistotu. Jediné případy, kdy se to dá ještě omluvit, je močení před a po sexu a před spaním. Samozřejmě, někdy třeba nemusíte tušit, kdy se dostanete na záchod, jakmile se chystáte jít ven.

Fotografie: Freepik

Pokud ale začnete často močit preventivně například každou přestávku ve škole, změníte funkce močového měchýře. Začne vám dávat signály, že je plný, i když není, zvýšíte jeho citlivost. K tomuto může dojít již po dvou týdnech, co s ním budete špatně zacházet. Pokud jste již do tohoto bodu došli, své návyky okamžitě změňte a dbejte na to, abyste vypili dva litry vody denně. Po čase byste měli být schopni vrátit své funkce opět do normálního stavu.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]