Více než jen myčka nádobí

Myčka na nádobí lze bez nadsázky označit za jeden z nejlepších pomocníků v kuchyni. Ještě nedávno představovala luxus, který si nemohl dovolit každý. Ovšem dnes myčku na nádobí vlastní téměř každá domácnost.

Nejde o nic překvapivého, vzhledem k tomu, že mytí nádobí patří ke každodenním záležitostem. V mnoha domácnostech se nahromadí i během běžného dne nádobí tolik, že je nutné umývat jej i několikrát – dopoledne, odpoledne, večer…

Mimo jiné šetří myčka na nádobí nejen čas, ale i spotřebu vody a energii, včetně naší vlastní, protože nám zbude více elánu pro jiné činnosti.

Myčka nejen na mytí nádobí

Některé vynálezy dnešní doby jsou vskutku k nezaplacení. Myčka na nádobí dokáže ještě něco, co by vás možná ani ve snu nenapadlo. Zvládne ekologické vaření či zavařování. Nejde zase o tak úplnou novinku, protože s tímto nápadem přišla v osmdesátých letech podnikavá Italka. Budete-li se o tento způsob vaření zajímat, naleznete na internetu i mnoho chutných receptů.

Vaše nová vestavná myčka nádobí může tedy klidně zastat hned dva úkoly naráz – umýt nádobí a ještě připravit chutnou večeři. Již v roce 2011 vyšla kniha italské autorky Lisy Casali, která představila tento nápad světu, aby šetřila životní prostředí. V té době začala s vařením v myčce v uzavíratelných sklenicích s víčkem. Zpočátku zkoušela jednoduché pokrmy z ovoce a zeleniny, časem přišlo na řadu i maso.

Co má společného myčka nádobí s vařením?

Příznivkyně tohoto stylu vaření tvrdí, že ušetří nejen čas, ale i peníze. Vaříte a současně umýváte nádobí. Mdlo se vám z představy – jídlo, špinavé nádobí a čisticí prostředky – dělat nemusí. K potravinám, které se vakuově uzavřou a zabalí, se nedostanou žádné nežádoucí látky ani nečistoty. Má to i své logické opodstatnění – myčka nádobí funguje totiž podobně, jako parní trouba.

S kapkou alchymie lze najít vhodný program pro konkrétní recept. Mnohým pokrmům vyhovuje mytí na nižší stupeň, zatímco dalším s nejvyšší teplotou. Samozřejmě se různí i délka mycího programu, ale to vše se uvádí přímo v její knize – kuchařce. Pokud milujete experimenty, můžete zkusit dnes připravit zeleninu přímo v myčce nádobí. Je-li vám tato představa proti srsti, pak zachovejte věrnost svému sporáku.