Ztráta kontroly nad trávicí soustavou: Zánětlivá střevní onemocnění způsobuje genetika a faktory životního prostředí

Fotografie: Depositphotos

Zánětlivé střevní onemocnění je nepříjemný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. K jeho rozvoji může přispívat mnoho faktorů.

Zánětlivé střevní onemocnění je skupina střevních onemocnění, která způsobují dlouhodobý zánět trávicího traktu – ve většině případů se však jedná o ulcerózní kolitidu nebo Crohnovu chorobu. Ačkoliv jeho přesná příčina není doposud světu medicína známa, spekuluje se nad faktory, jež přispívají k jeho rozvoji, včetně genetických predispozicí nebo také kouření. Pokud se tedy chcete vyhnout potenciálním problémům, bude pro vás nejlepší, pokud se jim zkusíte co nejvíce vyhýbat, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.

Zánětlivé střevní onemocnění a lidské zdraví

Zánětlivé střevní onemocnění představuje skupinu střevních poruch, které způsobují dlouhodobý zánět trávicího traktu. Tento složitý systém zahrnuje ústa, jícen, žaludek, tenké střevo a tlusté střevo a zodpovídá za štěpení potravin, extrakci živin a odstraňování nepoužitelných látek a odpadních produktů. Pokud tedy dojde k zánětu kterékoliv z těchto částí, může to velmi závažně ovlivnit vaše celkové zdraví, a narušit tak mnoho tělesných procesů – ve vzácných případech může být tento stav dokonce život ohrožující.

Ve většině případů se pacienti potýkají se dvěma nemocemi, a to:

  • Ulcerózní kolitidou: Jedná se o zánět tlustého střeva, který může vést k řadě dalších problémům v trávicím systému.
  • Crohnovou chorobou: Toto onemocnění může způsobit zánět v kterékoli části trávicího traktu. Většinou však postihuje zadní část tenkého střeva.

Ačkoliv příčina zánětlivého střevního onemocnění doposud není světu medicíny známá, hovoří se o faktorech, které riziko jejího výskytu zvyšují. Jedná se především o následující faktory.

Rodinná anamnéza a genetika

Lidé, kteří mají rodiče, sourozence nebo dítě se zánětlivým střevním onemocněním, jsou vystaveni mnohem vyššímu riziku, že sami onemocní. Proto se domníváme, že k rozvoji tohoto nepříjemného problému mohou přispívat genetické predispozice. Stejně tak však může hrát roli i věk – ačkoliv se nemoc může objevit v jakémkoliv věku, ve většině případů začíná před 35. rokem života.

bolest břicha
Fotografie: Freepik

Imunitní systém

Imunitní systém za normálních okolností brání tělo před patogeny, což jsou organismy, které způsobují nemoci a infekce. Pokud je však jeho funkce oslabená, a to z jakýchkoliv důvodů, mohou být některé části vašeho organismu, zejména trávicí trakt, v ohrožení. To především proto, že se nedokážou bránit proti vetřelcům, které se do něj dostávají potravou a tekutinami, což může vést k rozvoji infekce. U lidí s rozvojem tohoto onemocnění dokonce může docházet k tomu, že jejich imunitní systém začne napadat své vlastní buňky.

Kouření a faktory životního prostředí

Kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů vzniku Crohnovy choroby – pokud onemocněním již trpíte a kouříte, může tento zlozvyk zhoršovat bolest a zvyšovat intenzitu příznaků spojených se zánětlivým střevním onemocněním. Je ovšem nutné poznamenat, že napadá i nekuřáky. Na pozoru by také měli být ti, kteří žijí v průmyslových oblastech a mají tendenci konzumovat více zpracovaných potravin plných chemických sloučenin. Jedná se totiž o faktory, jež mohou negativně ovlivňovat trávicí trakt, a přispívat tak k rozvoji Crohnovy choroby.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]