Nádor, který mění hormony. Androblastom může způsobit vážné problémy

Mít hormony v pořádku je extrémně důležité. Jsou to chemické látky produkované v našem těle, které mají velký vliv na správné fungování našeho těla. Jakmile nejsou v rovnováze, poznáte to velice rychle a často velmi nepříjemně. Existují ale i rakovinné nádory, které mají schopnost vytvářet a uvolňovat hormony. Mezi obávané patří právě androblastom.

Ohrožuje zejména ženy v plodném věku

Jde v podstatě o velmi vzácnou formu rakoviny vaječníků. Nejčastěji se vyskytuje u žen v plodném věku, ale nelze jej vyloučit ani v jiném období života, klidně i během puberty. Tento nádor má schopnost vylučovat mužské pohlavní hormony, zejména testosteron. Ten je i za normálních podmínek v ženském těle běžně přítomný, ale jen ve velmi malém množství.

Buňky, které vytvářejí androblastom, se podobají buňkám přítomným v mužských pohlavních žlázách. Tento nádor většinou postihuje pouze jeden vaječník a nebývá nutně zhoubný. Míra přežití při takové diagnostice je poměrně dost vysoká, to ale neznamená, že se nejedná o vážný problém.

Mohu mít problém i já?

Nadměrná koncentrace mužského pohlavního hormonu v ženském těle totiž s sebou přináší celou řadu dalších komplikací. Testosteron narušuje správnou hormonální rovnováhu u žen, což může způsobit:

  • Ztrátu menstruace
  • Nadměrné ochlupení
  • Hrubší tón hlasu
  • Změnu ve vzhledu pohlavních orgánů
  • Neplodnost

Není zcela známo, proč androblastom vzniká. Mezi rizikové faktory lze řadit věk mezi 20-40 lety, ale významný vliv bude mít nejspíš i genetika. Již dříve byl objeven typ genu, který významně zvyšuje riziko vzniku tohoto typu nádoru.

Ženy nejčastěji do ordinace lékaře přivádí problémy jako je nepravidelná menstruace nebo neschopnost počít dítě. Diagnostika je obvykle zaměřena na hledání příčiny těchto problému a také výskytu maskulinních znaků. Pomocí klinického vyšetření i laboratorních krevních testů je možné nádor diagnostikovat a na základě pokročilosti stádia zahájit vhodnou léčbu.

Jak probíhá léčba?

Ve většině případů bude chirurgický zákrok nezbytný. Pomocí chirurgických metod se odstraní nádor z oblasti vaječníků. Pokud je ale nádor zhoubný a jsou zjištěny i metastáze, je zcela nezbytné zahájit i onkologickou léčbu, kdy v úvahu přichází zejména chemoterapie nebo radiační terapie.

Zhoubné nádory tohoto typu jsou ale velmi vzácné. Tvoří jen asi 2 % všech nemocných. Skupina takových nádorů je značně různorodá. Častěji postihují mladé ženy plánující těhotenství. Na chemoterapii ale tělo dobře reaguje, a většinou je tedy léčba úspěšná. Ženy pak především trápí možnost dalšího těhotenství. Plodnost a možnost mít děti je vždy závislá na řadě faktorů. Nelze ale bohužel vyloučit, že plodnost ženy bude po takovém zákroku výrazně snížena nebo zcela vyloučena. I proto je klíčová včasná diagnostika, která umožní použít co nejšetrnější metody léčby.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]