Vědci prokázali, že citrony čistí organismus a zlepšují kvalitu života

Je to vitaminová bomba a malý zázrak přírody. Řeč je o plodině, kterou jsou citrony. Při pomyšlení na ně se mnoha lidem křiví ústa. Právě kyselost je unikátní vlastnost působící na zdraví lidského těla a je příznakem vysokého obsahu vitamínů. Pro rychlejší vypořádání se s nachlazením a chřipkou jej v čaji používáme nejčastěji. Jaké jsou však další výhody jeho pravidelné konzumace?

Vědecké výzkumy potvrdily, že pravidelné pití vody s citronem má velmi blahodárný vliv naše zdraví. Jeho účinky pocítíme jak na lepším trávení, tak při hubnutí a dodání energie. Navíc díky svojí kyselosti pomáhá čistit organismus od nánosů odpadních látek, které se nestačily vyplavit z těla ven a tím chrání vnitřní orgány a brání dokonce i vzniku rakoviny.

Pomáhá proti avitaminóze a zlepšuje obranyschopnost

Jakožto bohatá zásobárna vitaminu C je odedávna citrón používaný jako profylaxe, tedy prostředek chránící organismus před působením nepřátelských mikroorganismů. Kromě toho vitamin C stimuluje aktivitu nervového systému, podporuje tvorbu červených krvinek a reguluje krevní tlak, čímž chrání srdce a snižuje riziko infarktu.

V jedné studii bylo dokázáno, že konzumace citrusové vlákniny už po 4 týdnech snižuje hladinu cholesterolu v krvi a tím zabraňuje ucpávání cév. Svou kyselostí navíc usazeniny z krevního řečiště efektivně rozpouští a vyplavuje pryč. Stejně tak rozpouští i ledvinové kameny.

To všechno zlepšuje celkový pocit spokojenosti a zdraví, energizuje tělo, čistí pokožku a zlepšuje mentální výkonnost a soustředění.

Reguluje PH organismu a upravuje trávení

Citróny jsou sice pověstné svou nadměrnou kyselostí, nicméně po požití jsou zásadotvorné, čímž paradoxně pomáhají pro odkyselení organismu, které zapříčiňuje řadu závažných zdravotních obtíží od pálení žáhy až po osteoporózu.

Pití teplé vody s citrónem po ránu působí na přeměnu kyselé šťávy na zásaditou, čímž pomáhá proti překyselení žaludku a pálení žáhy. Zpomaluje také trávení, čímž pomáhá k efektivnímu rozložení potravy a lepšímu využití v ní obsažených zdraví prospěšných látek a stopových prvků.

Funguje jako přírodní ionťák a energeťák zároveň

Voda s přídavkem citronové šťávy, trochy cukru a špetky soli působí úplně stejně jako komerční iontové a energetické nápoje v jednom. Jsou však zdravější, protože neobsahují přídatné chemické látky jako je kofein, taurin a různé konzervanty a umělá sladidla.

Navíc obsahuje vápník, sodík a spoustu draslíku, které při rozpuštění ve vodě vedou elektrické impulsy, čímž se v organismu přeměňují na elektrolyt, čímž hydratují tkáně a zlepšují svalové a nervové funkce. Na rozdíl od těch průmyslových nápojů navíc šetří nejen naše zdraví, ale také peněženku.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]