Jak usnout za 60 sekund: Díky staré metodě jogínů usnete, jako když vás do vody hodí

Fotografie: Depositphotos

Někdo musí před usnutím počítat ovečky, které přecházejí přes most, aby vůbec donutil svůj organismus uložit ke spánku. A kolikrát ani to nepomůže a člověk probdí spoustu času, než usne.

Spánek je pro lidské tělo velmi důležitý. Díky němu je možné si odpočinout jak fyzicky, tak i psychicky a nabrat nové síly do dalšího dne. Každý by měl spát určitý počet hodin, který je dán věkem. Jestliže člověk spí méně hodin, je pak během dne unavený, bez elánu, roztržitý až podrážděný. Určitě stojí za to se naučit metodu rychlého usnutí, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Vyzkoušejte metodu 4-7-8

Má-li člověk hlavu plnou starostí, sotva se mu podaří usnout rychle. Je zapotřebí eliminovat stres. K tomu je velmi dobré dýchací cvičení, které praktikovali už jogíny v dávné minulosti. Říká se mu metoda 4-7-8. Podle uvedených čísel si lze dobře zapamatovat, jak je třeba metodu provádět:

  • Dýchejte nosem po dobu 4 sekund.
  • Pak na 7 sekund zadržte dech.
  • Pomalu vydechujte ústy po dobu 8 sekund.
  • Vše opakujte tak dlouho, než usnete, nebo minimálně pocítíte uvolnění a zklidnění mysli.

Jak dýchací cvičení funguje

Je-li organismus ve stresu, do krve se uvolňují stresové hormony kortizol a adrenalin, zároveň se zrychluje dýchání. Metoda dýchání 4-7-8 působí jako sedativum, protože uklidňuje mysl a zpomaluje dýchání i práci srdce, což přináší zklidnění. Člověk se během tohoto cvičení soustředí jen na dýchání a ani si neuvědomí, že jeho centrální nervový systém postupně snižuje svou aktivitu. Přitom mizí pocity úzkosti.

Kdy je možné metodu 4-7-8 použít

Metodu dýchání využijete nejen před usnutím, ale kdykoliv potřebujete najít uklidnění a uvolnění od všech starostí, které vás trápí. Stačí si najít klidný kout, kam se můžete uchýlit, a zkusit dýchat podle daného schématu. Dokonce lze takto cvičit i v zaměstnání, kde jste pod neustálým tlakem.

Fotografie: Pixabay

Připravte si lektvar na spaní

Uvolnit mysl a zklidnit smysly umí i nápoj, který si můžete doma připravit. Stačí vzít ¼ lžíce medu, ¼ lžíce mořské soli a 1 lžíci kokosového oleje. Vše dáte do sklenice s teplou vodou, dobře promícháte a vypijete. Nápoj by měl mírnit účinky kortizolu, jenž brání usnutí. Samozřejmostí je, že před spaním nebudete používat mobilní telefon nebo tablet, raději si přečtete uklidňující knížku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]