Slintání během spánku vypovídá o zdravotních problémech, které trápí organismus. Od ucpaného nosu až po vedlejší účinky léků

Fotografie: Vyacheslav Argenberg/ Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

To, že se čas od času probudíme v kaluži vlastních slin na polštáři, se stává každému. Pokud se tak ale děje často, nebo dokonce každý den, je třeba hledat příčinu.

Vytékání slin z úst během spánku se většinou děje, když tvrdě spíte v nevhodné poloze. Ústa jsou pootevřená a nakloněná tak, že sliny gravitací opouštějí ústní dutinu. Většinou se tak stává jednou za čas, což je naprosto normální. Pokud se vám toto děje pravidelně, neváhejte a pátrejte po příčině. Nemusí být tak banální, jak si myslíte. Mokrý polštář je nepříjemný, to je další důvod, proč se tohoto problému zbavit. Toto jsou čtyři hlavní příčiny, proč během spánku nadměrně slintáte. Více prozradila lékařka Elaine K. Luo.

Ucpaný nos

Nejběžnější příčinou je ucpaný nos. Ten vás nutí dýchat ústy. K tomu je musíte pootevřít, a tím otevíráte brány potokům slin. Obzvlášť ležíte-li na boku nebo na břiše. Za ucpaným nosem stojí nejčastěji alergie, infekce dýchacích cest a nachlazení. Nosní sliznice mohou otékat i ze suchého vzduchu v ložnici.

Fotografie: Depositphotos / Edit

Spánková apnoe

Nadměrné slintání doprovází také spánkový problém nazývaný spánková apnoe. Při ní člověk několikrát za noc přestane na chvíli dýchat, nadměrně chrápe a ze spaní se probouzí a lapá po dechu. V ústech má sucho, což způsobuje nadměrnou produkci slin. Navíc se při spánkové apnoi často spí s otevřenými ústy. Spánková apnoe je vážný problém a je třeba vyhledat odborníka, se kterým budete moci svůj stav konzultovat.

Gastrointestinální refluxní porucha

Možná ji znáte lépe jako chronický kyselý reflux. Lidé, kteří trpí silným pálením žáhy, se často potýkají s nadměrným sliněním. Pálení žáhy způsobuje kyselina z žaludku, jež se dostane nahoru do jícnu. Jedná se o velmi nepříjemný problém, protože kromě nadměrného slinění doprovází reflux také potíže s polykáním a bolest v oblasti hrudníku a krku.

Léky

Užíváte nějaké léky? Pak čtěte pozorně příbalové letáky. Možná za nadměrným slintáním stojí některý nežádoucí nebo vedlejší účinek. Nadměrnou produkci slin, případně narušení polykacího reflexu, způsobují léky z řad antipsychotik, léky k léčbě Alzheimerovy nemoci a další léky podávané při demenci.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]