Tajemné výrůstky na nehtech mají ve skutečnosti temný význam. Neobvyklé změny odhalují až 4 vážné nemoci

Fotografie: Depositphotos

Nehty mohou být skvělým ukazatelem toho, co se děje uvnitř vašeho těla a zda trpíte nějakým onemocnění. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, zakročte včas.

Nehty toho mohou hodně vypovědět o vašem zdraví a existuje několik signálů, které byste rozhodně nikdy neměli ignorovat, protože mohou naznačovat závažné problémy, jako je například nedostatek některých vitamínů nebo onemocnění štítné žlázy. Je proto důležité, abyste v případě rozpoznání jakýchkoliv změn co nejdříve začali s léčbou, a ochránili tak své zdraví, říká doktorka Cynthia Cobb.

Žluté nehty

Žluté nehty jsou jedním z nejběžnějších varovných signálů, kterými vás mohou vaše nehty varovat před nebezpečím. Obvykle jde o plísně, ale může se jednat také o diabetes, onemocnění štítné žlázy, nebo dokonce problémy s plícemi. K příznaku také může dojít, pokud kouříte příliš mnoho cigaret nebo postrádáte nedostatek některých vitamínů a minerálů. Dále se pak může jednat o známku psoriázy nebo v extrémně vzácných případech dokonce rakovinu.

Prasklé nebo křehké nehty

Syndrom křehkých nehtů postihuje 20 % populace a vyznačuje se nehty, které se snadno lámou, odlupují nebo trhají. Často se jedná o známku toho, že je nehtová deska extrémně suchá a vaše tělo se potýká s onemocněním štítné žlázy. Existuje několik faktorů, které zvyšují riziko vývoje tohoto nepříjemného problému – jedná se zejména o nedostatek železa, časté mytí rukou, sluneční popáleniny a vystavování se chladnému nebo suchému počasí, chemikáliím nebo opakovaným zraněním nehtů.

Nehty s jamkami a vodorovnými linkami

Jamky na povrchu nehtů se objevují až u 50 % lidí trpících psoriázou. Pokud si jich tedy všimnete, raději se poraďte se svým praktický lékařem, zda je s vaším zdravím vše v pořádku. Pozor byste si měli dávat také na vodorovné linky, které mohou vznikat v důsledku zranění nehtu nebo nějakého vnitřního onemocnění.

nehty na ruce
Fotografie: Freepik

Barva moči je zrcadlem lidského zdraví. Neobvyklým vzhledem může odhalit i nádor a infekce

Zbarvené skvrny nebo tmavé linky

Zbarvené skvrny mohou v krajních případech naznačovat rakovinu kůže (melanom), ovšem nejčastěji vznikají v důsledku krvácení po zranění. A pokud se na nich objeví modrá barva, je to známkou toho, že váš organismus nezískává dostatek kyslíku, což může signalizovat problémy s plícemi nebo srdcem (nehty také mohou získat modrý nádech kvůli nízkým teplotám). Bílé skvrny poté mohou značit alergickou reakci, plísňovou infekci nebo nedostatek důležitých vitamínů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]