Noční křeče dolních končetin: 2 účinné metody pro okamžitou úlevu v jakoukoliv hodinu

Fotografie: Depositphotos

Nepříjemná křeč dolních končetin, která se dostaví v noci, může silně narušit váš spánek. Zbavit se jí však můžete pomocí těchto 2 účinných triků.

Není nic horšího, než když se uprostřed noci probudíte s pocitem silné křečové bolesti v dolních končetinách. Tento problém může nejen negativně narušit váš spánek, ale také ho oddálit, pokud nic neděláte a pouze čekáte, až nesnesitelná bolest sama od sebe odezní. To je ovšem špatně. Abyste si co nejdříve ulevili, je zapotřebí zakročit ihned. S tím vám skvěle pomohou tyto dva osvědčené triky, jež fungují naprosto vždy, říká lékařka Alana Biggers.

Proč mám noční křeče?

Noční křeče se nejčastěji vyskytují v lýtkách nebo lýtkových svalech, ovšem v některých případech mohou postihnout také stehna. Jejich doba trvání se pohybuje okolo několika vteřin, ale existují lidé, u nichž přetrvávají až několik minut. Různá může být také intenzita jejich bolesti, která se pohybuje od mírného nepohodlí až po extrémně silnou bolest svalů.

Křeče může způsobovat řada faktorů, přičemž mezi ty nejčastější patří především dlouhodobé sezení ve špatné poloze nebo intenzivní cvičení během dne nebo před spaním. Stejně tak mohou tímto problémem často trpět těhotné ženy, lidé s cukrovkou, Parkinsonovou chorobou nebo ti, kteří jsou závislí na alkoholu.

Prevence nočních křečí

Ačkoliv se křeče mohou dostavit nezávisle na čase a v jakémkoliv věku, existují některé návyky, jež si můžete osvojit pro jejich prevenci. Především se jedná o dostatečný přísun hořčíku, který můžete doplňovat pomocí doplňků stravy nebo vhodnou stravou (zejména ho obsahují luštěniny, ořechy, banány a zelená listová zelenina). Dále byste také měli dbát na dostatečný pohyb, a to obzvláště v případě, že vykonáváte sedavé zaměstnání – stačí se jít každý den projít alespoň na 20 minut a začít namísto výtahu používat schody.

Co se týče intenzivního cvičení, neměli byste zapomínat na dostatečné protahování po každém tréninku. Je také dobré posilovat spíše v ranních hodinách, nikoliv před spánkem – v takovém případě je pravděpodobnost vzniku křeče během noci mnohem vyšší. Kromě toho příliš pohybu před spaním může způsobovat nespavost, neboť jím nastartujete metabolismus, což vám zabrání uvolnit tělo a s klidnou hlavou usnout.

Triky, které vám pomohou zastavit noční křeč

Pokud se probudíte během noci s nepříjemnou křečí v lýtkách, můžete udělat dvě věci. První způsob, jak si ulevit, a to aniž byste museli vstávat z postele, je sednout si s nohama nataženýma rovně před sebou a začít přitahovat prsty k sobě. Měli byste napodobit pohyb, který děláte, když zvedáte nohu z plynového pedálu. Můžete si však také pomáhat rukama, aby bylo protažení co nejúčinnější. Po pár vteřinách se vám dostaví pocit úlevy.

Fotografie: Depositphotos

Abyste zvládli druhý způsob, budete muset vstát z postele a protáhnout si lýtko tak, že se opřete o zeď. Jednoduše si položte ruce na stěnu, opřete se o ni a jednou nohou vykročte vpřed (postižená noha by měla zůstat vzadu). Poté napněte lýtko zadní nohy, přičemž chodidlo mějte připevněné k zemi. Tímto způsobem nohu skvěle protáhnete a získáte během několika vteřin dostatečný pocit úlevy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]