V boji proti atletické noze pomůže domácí léčba. Plíseň odstraní i peroxid vodíku

Fotografie: Best For My Feet / Creative Commons / Attribution 3.0

Plísňová infekce se může týkat kohokoli, kdo se dostane do styku s postiženou částí těla nebo kontaminovaným povrchem. Naštěstí ji lze účinně léčit domácími prostředky.

Atletická noha je lidové označení pro plísňovou infekci na nohou, která se může rozšířit na nehty a odtud i do dalších částí těla, upozorňuje lékařka Cynthia Cobb. Především na ty, kterými se dotknete postižené oblasti. Plísňová infekce, přestože je nakažlivá, není nijak vážné onemocnění, ale je celkem obtížné se jí zbavit. Zvláště máte-li oslabený imunitní systém nebo trpíte cukrovkou. V takovém případě je vhodné kontaktovat lékaře.

Příčiny atletické nohy

Doktorka Cobb uvádí, že hlavní příčinou rozvoje plísňové infekce je kontakt s kontaminovaným povrchem. To znamená, že jste se dotkli někoho, kdo atletickou nohou trpí, popřípadě se otřeli o postižené místo. Pak už stačí jen málo. Plísni se daří v teplém a vlhkém prostředí, proto se onemocnění přezdívá atletická noha, nejčastěji se vyskytuje u sportovců. Plísňovou infekcí však může trpět kdokoli, zvláště pokud:

  • Navštěvuje veřejná místa naboso (bazén, šatny, sprchy).
  • Půjčuje si boty někoho, kdo trpí plísňovou infekcí.
  • Nosí těsné boty.
  • Udržuje nohy vlhké, zpocené.

Popraskané paty zůstanou minulostí. Spolehlivým pomocníkem je i kokosový olej a teplá voda

Jak léčit plísňovou infekci doma

Peroxid vodíku může účinně zabíjet plíseň na povrchu nohy a jakékoli další bakterie. Stačí aplikovat peroxid vodíku přímo na postiženou oblast. Léčba by měla trochu štípat a měla by na místě vzniknout reakce, peroxid by měl začít bublat. Proceduru provádějte 2x denně, dokud nezačne infekce ustupovat, jak uvádí server Healthline.

atletická noha
Fotografie: Freepik

Tea tree olejíček má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, což z něj dělá skvělý nástroj pro domácí léčbu plísňové infekce, jak radí doktorka Shilpa Amin. Běžně se používá k léčbě plísňových infekcí. Smíchejte například kokosový olej s tea tree olejem v koncentraci 25 % a 50 %. Dvakrát denně naneste na kontaminovanou část těla.

Česnek sice nijak příjemně nevoní, ale představuje účinnou zbraň proti mykóze nohou. Rozdrťte několik stroužků česneku a potřete jím plísňovou infekci. Opět provádějte 2x denně. Stejně tak si můžete připravit lázeň pro nohy s mořskou solí, která vás zbaví veškerých komplikací atletické nohy. O dalších prostředcích pro léčbu plísňové infekce jsme již psali na SvětěKreativity.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]