Káva sice dodává energii, ale často může způsobovat i specifické zdravotní problémy

Káva je pro mnoho z nás jakousi legální „drogou“, bez které si neumíme náš život představit. Někdo si dopřává jen jeden šálek denně, někdo šálků mnohem více. Ráno k snídani, dopoledne v práci, jako způsob jak se namotivovat k tomu začít pracovat, odpoledne doma, jako formu určité relaxace. Existuje mnoho různých studií o tom, zda je pití kávy škodlivé, či naopak prospěšné. To dnes necháme stranou. Podíváme se spíše na to, jakým způsobem nám naše tělo dává najevo, že kávy pijeme příliš mnoho.

Úzkosti a nespavost

I když se mnoho lidí domnívá, že například po nepříjemném rozhovoru v práci je šálek kávy přesně to, co potřebují, aby se uklidnili, Národní institut duševního zdraví doporučuje, aby se lidé trpící úzkostmi kávě spíše vyhýbali. Důvodem je zejména obsah kofeinu, který těmto lidem může narušit spánek a zvýšit pocit stresu.

Obecně se udává, že kofein má na náš organismus povzbudivé účinky přibližně ještě šest hodin po vypití šálku kávy, proto se konzumace kávy v pozdějších odpoledních hodinách, či dokonce večer nedoporučuje, můžete si tak snadno narušit váš spánkový režim.

Žaludeční nevolnosti či průjem

Nadměrné pití kávy má u některých lidí za následek boleti žaludku. Ty jsou způsobené tím, že káva stimuluje sekreci žaludeční kyseliny. Lidem, kteří jsou na kávu z tohoto hlediska citliví, se doporučuje pít kávu vždy zároveň s konzumací nějakého jídla, aby káva nepřišla do prázdného žaludku. V tom případě by totiž následky mohly být velmi nepříjemné. Jiným signálem, že pijete příliš mnoho kávy, může být také průjem.

Zrychlený tep

Jestliže máte po vypití šálku kávy pocit, že se vám rozbušilo srdce či zvýšil náhle tlak, i to může být signálem, že jste vašemu tělu již dodali příliš mnoho kofeinu. Kofein má obecně na náš organismus povzbudivé účinky, a tak se nedoporučuje pití kávy s obsahem kofeinu ani pacientům s vážnějšími kardiovaskulárními chorobami, pro ně je vhodnější káva bez kofeinu.

Bolesti hlavy

Zatímco malé množství kofeinu pomáhá zmírnit bolesti hlavy, a z tohoto důvodu ho tak často najdete jako přísadu v mnoha volně prodejných lécích na bolest hlavy, v případě většího množství kofeinu je tomu přesně naopak. Pití více než pěti šálků kávy denně může bolest hlavy naopak spustit.

Kdy kávu pít a na co si dát pozor?

Na základě výsledků nezávislých vědeckých studií se obecně udává, že kávu je pro náš organismus nejvhodnější konzumovat v dopoledních hodinách, konkrétně mezi půl desátou a půl dvanáctou. Rovněž je třeba mít na paměti, že káva má močopudné účinky, při konzumaci silné kávy tak vystavujeme naše tělo riziku dehydratace. Po vypití šálku kávy je proto vhodné vypít vždy i skleničku vody.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]