Vánoční shon vás může připravit o potěšení ze svátků, protože vám ukrojí něco z vašeho zdraví

Ačkoliv si člověk každoročně říká, že na Vánoce nebude zbytečně stresovat, mnohdy se tomu stejně nevyhne. Fronty v obchodech, nervózní nadřízený, nervózní kolegové, nevrlé sousedky, vystresované prodavačky – chtě nechtě nasajeme atmosféru ze svého okolí jako houba.

Pak se i my snažíme všechno stihnout včas, mít vše dokonalé, předem připravené a na jednoho člověka je to moc úkolů. Naštěstí existuje možnost, jak vyskočit z tohoto kola ven. Pojďme se podívat na to, jak si Vánoce užít a neproležet je potom, jako marod. Protože stres oslabuje organismus a spouští mnoho onemocnění. To je určitě to poslední, po čem toužíte.

To chce klid a nohy v teple…

Možná to zní divně, když právě období spojené s příchodem Vánoc je hektické a rozlítané, každý chce toho stihnout co nejvíc. Nikdo neříká, že máte relaxovat dvě hodiny (i když proč ne). Zkuste si udělat pro sebe každý den 10 až 15 minut času, kdy si lehnete na záda, případně se pohodlně posadíte, zavřete oči a budete vnímat pouze svůj dech. Nic víc a nikoho dalšího. Bude to vašich 10 minut! Pouze dýchejte nosem zhluboka se nadechujte a vydechujte. Neřešte v tuto chvíli nic – vše počká. Věřte nebo ne, ale těchto 10 minut vás nastartuje lépe než šálek kávy a hlavně dokáže zmírnit dopady stresu.

Bylinkový čaj…

Každý den si udělejte bylinkový čaj, který dokáže mírnit stres a uklidňovat. Může to být meduňka, kozlík lékařský, heřmánek či levandule, která je výtečná před spaním. Vybrat si můžete jeden druh bylinky anebo namíchanou směs bylin. Zkusit můžete i relaxační čaj: 1 čajová lžička kozlíku lékařského, 1 polévková lžíce ovesné slámy, 1 polévková lžíce meduňky, 1 polévková lžíce heřmánku, 1 polévková lžíce chmele, 1 litr vařící vody. Bylinky zalijte a nechte 15 minut louhovat (nechte je táhnout klidně i dvě hodiny). Čím déle v nálevu budou, tím silnější. Čaj lze popíjet i vystydlý v pokojové teplotě během celého dne.

Ovesná sláma: působí na centrální nervový systém, má zklidňující účinky. Obsahuje saponiny, steroly, flavonoidy a používá se i jako tinktura při nespavosti, nervozitě, depresích, melancholii.

Pravidelný pohyb…

Ačkoliv jsou Vánoce chaotické a člověk neví, kam dřív skočit, je vhodné udělat si pro sebe denně minimálně 30 až 40 minut čas na pohyb a protažení těla. Nemusíte hned zvedat činky. Stačí lehké cvičení s pružinami, kruhem, fit balónem, jóga, plavání, procházka. V podstatě cokoliv. Věřte nebo ne, ale účinky cvičení ihned pocítíte. Ideální je samozřejmě cvičení v klidném tempu, pokud se však cítíte i na dynamičtější cvičení, pak aktivity různě střídejte.

Obrázek: realbuzz.com