Vaginální deprese je vážný problém, který trápí každou čtvrtou ženu

Fotografie: Freepik

Že i naše pochva potřebuje občas antidepresiva, to jste možná ještě neslyšeli. Vaginální deprese je ale častým příznakem onemocnění zvaného vulvodynie. Co je vlastně příčinou a jak můžete vagíně ulevit?

Objevit se může bez varování i příznaků

Vulvodynie je chronické onemocnění, které se značí bolestí, svěděním a pálením ve vaginální oblasti. Podle některých lékařů tou nemocí trpí každá čtvrtá žena. Otok, svědění, pálení nebo zánět – to jsou příznaky především pohlavně přenosných nemocí.

Vulvodynie se může objevit náhle a také bezdůvodně. Žena problémy pozná hlavně díky tomu, že na dotek bude pochva bolestivá – zavedení tamponu, sex nebo jen jiné držení těla může způsobit velké bolesti. Příčin může být hned několik:

  • Opar
  • Kvasinkové infekce
  • Autoimunitní onemocnění
  • Hormonální nerovnováha
  • Oslabení svalů pánevního dna

Mnoho lékařů má i dnes problém se správnou diagnózou a nedokážou tyto příznaky odlišit od projevů jiných nemocí. Až 60% žen s vulvodynií tak odchází od doktorů se špatným řešením těchto problémů.

Jak vypadá klasická léčba a lze této nemoci zabránit?

Pokud vám gynekolog zjistí toto onemocnění, pravděpodobně vám předepíše masti a krémy na zmírnění pocitu svědění a pálení. Aplikuje také fyzikální ošetření, které zmírňuje bolest. Některé studie dokazují, že účinná je také nízká dávka antidepresiv, které uleví od bolesti. Právě proto lékaři nazývá vulvodynii syndromem depresivní vagíny.

A jestli lze vulvodynii zabránit? Určitě. Příčinou tohoto onemocnění může být například změna životního stylu. Pokud žijete zdravě a najednou jíte více sladkého než předtím, může se to projevit právě pálením a svěděním a změnou pH ve vagíně. Lékaři doporučují nosit spodní prádlo hlavně ze 100% bavlny, která je přirozeným materiálem.

Vzdejte se také těsného oblečení a celkově spodního prádla, které může vagínu dráždit. Pokud používáte vonné prostředky jako tampony, ubrousky či mýdla na intimní hygienu, také jich byste se měla vzdát ve prospěch svého zdraví.

Není to nemoc, za kterou se musíte stydět

Většina žen, pokud u sebe objeví příznaky vulvodynie, ale za lékařem ani nejdou a za svůj problém se stydí. Trpí tak nejen ony, ale také jejich partner, se kterým to bude skřípat v posteli. V sexuální oblasti jsou totiž ženy neaktivní a bojí se o problému mluvit. Sami lékaři ještě o nemoci nevědí tolik informací, aby našli 100% účinný lék.

Příčinou může být i porodní poranění nebo zánět genitálu. Většinou se ale na přesnou příčinu nepřijde, je možné, že sám gynekolog diagnózu neurčí a žena musí k obvodnímu lékaři nebo psychologovi, pokud potíže trvají dlouho a lékařům se nedaří nemoc rozpoznat.

Kromě krémů, které vám předepíše gynekolog, můžete zkusit také homeopatika a bylinné čaje, které by vám mohly ulevit od bolesti a svědění. Pokud tímto problémem trpíte dlouhodobě, nestyďte se o tom promluvit, s různými onemocněními pochvy se potýká spousta žen.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]