Konzumace švestek má blahodárné účinky na zdraví organismu. Jsou skvělým pomocníkem na celou řadu neduhů

Fotografie: Freepik

Na různé zdravotní neduhy hravě vyzrajete, pokud budete pravidelně konzumovat švestky. Zjistěte, jaké blahodárné účinky na váš organismus mají.

Přijde-li řeč na fialovo-modré plody slivoně švestky, jistě jste se setkali s jejich označením jako švestky, slívy či trnky. Regionální adaptace názvu plodů svědčí o jejich velké oblibě. Plody se konzumují syrové, sušené, kompotované, nebo zpracované do nejrůznějších výrobků (například povidel, pálenek apod.) Pokud si na nich také rádi pochutnáváte, možná by vás zajímalo, že kromě smyslového požitku vám přináší i celou řadu zdravotních benefitů, říká lékařka Arefa Cassoobhoy.

Jsou skvělým pomocníkem na celou řadu neduhů

Na léčivé účinky švestek se zaměřil již nespočet vědeckých studií. Ačkoliv jsou odborné veřejnosti velmi dobře známé, laická veřejnost o nich příliš velké povědomí nemá, což je škoda. Švestky vám totiž pomohou od celé řady zdravotních obtíží. Díky vitamínu E, který obsahují opravdu ve velké míře, pomáhají zmírňovat záněty kostí a kloubů, jež jsou revmatického původu. Abyste dosáhli úlevy, po které prahnete, jednoduše snězte jednu čerstvou švestku před každým jídlem.

Fotografie: Freepik

Kromě vitamínu E obsahují švestky ještě vitamín C, celou řadu minerálů (vápník, fosfor, hořčík, draslík) a vlákninu. Jejich pravidelnou konzumací tak mj. posilujete svůj imunitní systém – ten oceníte zejména v období vyššího výskytu respiračních onemocnění. Optimální přísun vitamínu E a minerálů hořčíku a draslíku rovněž prospívá zdraví vašeho srdce – pomáhá předcházet infarktu či ateroskleróze a rovněž snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi.

Švestky jsou také vynikajícím pomocníkem při dně (odbourávají a vyplavují močovinu, jež je příčinou tohoto onemocnění). Pro kýženou úlevu jednoduše konzumujte jednu švestku před hlavním jídlem, nebo vypijte 1–2 sklenice šťávy ze sušených švestek. Tu získáte tím, že do sklenice napustíte čistou vodu, do vody vložíte sušené švestky a přes noc je necháte louhovat. Pravidelná konzumace švestek rovněž tlumí střevní problémy, pomáhá při zácpě, a dokonce slouží i jako prevence rozvoje rakoviny střev.

Vyzkoušejte očistnou švestkovou kůru

Abyste své zdraví maximálně podpořili, můžete vyzkoušet švestkovou očistnou kůru. Pro maximální využití potenciálu tohoto ovoce jednoduše konzumujte šest švestek denně po dobu tří týdnů. Po uplynutí této doby by, dle závěru studie vědců z Berlínské univerzity, mělo vaše tělo být jako znovuzrozené.

Fotografie: Freepik

Kromě výše popsaných zdravotních benefitů by měla konzumace švestek nastartovat i váš metabolismus, a tím pádem i usnadnit celý proces hubnutí (pokud o něj stojíte). Švestky jsou zkrátka nedoceněným ovocem, které pro vaše zdraví může udělat mnohé (a zároveň jsou stále finančně relativně dostupné).

Zdroj: WebMD