Urputnou bolest hlavy a nedostatek energie je možné řešit pomocí potravin. Vše se obrátí k lepšímu

Fotografie: Jose Navarro / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Pocit neustálé únavy a časté bolesti hlavy nemusí být způsobeny jen ponocováním či nemocí. Přidejte tyto potraviny do svého jídelníčku a pocítíte rozdíl.

Říká se, že člověk je tak starý, jak se cítí. Ale co když se stále cítíte staří, unavení a vyčerpaní? Na neustálou únavu a vyčerpání si stěžuje mnoho lidí, zejména poté, co dosáhli středního věku. Naštěstí existuje spousta jednoduchých způsobů, jak hladinu energie zvýšit. Některé dokonce zpomalují proces stárnutí, říká lékařka Natalie Olsen.

Zatočte s únavou pomocí stravy

Existuje mnoho potravin, které vám mohou pomoci zvýšit energii a zmírnit bolesti hlavy. Pokud na tyto problémy trpíte, zařaďte je mezi běžné potraviny, jež konzumujete. Následující seznam vám pomůže.

Banány

Oblíbené ovoce, jakým jsou banány, dodává velké množství energie. Obsahují totiž sacharidy, draslík a vitamín B6. Jezte je v takové podobě, v jaké jsou, nebo je rozmačkejte a přidejte si do nich trochu arašídového másla.

Špenát

Bolesti hlavy mohou být způsobeny nízkou hladinou hořčíku a železa. Pokud za vaší únavou stojí právě nedostatek těchto minerálů, sáhněte po špenátu, který je obsahuje v poměrně vysokém množství. Můžete ho jíst syrový v salátu, přidat ho do ranního smoothie nebo ho uvařit.

špenát obsahující železo a minerály
Fotografie: Pixabay

Kofein

Kofein může proti bolestem hlavy kupodivu velice pomoci. Při užívání kofeinu se však řiďte zdravým rozumem a dbejte na to, abyste ho nepili velké množství, nebo do sebe „neládovali“ šálky kávy příliš pozdě večer.

Fazole

Fazole obsahují velké množství bílkovin a fytoestrogenů. Proto je vhodné je zařadit do svého běžného jídelníčku. Výborné jsou k snídani s volským okem, kvalitní klobásou a rajčaty, či se hodí jako perfektní příloha k hlavním chodům. 

Meloun

Jeden vodní meloun obsahuje 66 mg hořčíku. Můžete ho jíst jen tak po kouskách, konzumovat ho v ovocných salátech, přidat si meloun do smoothies, nebo pít třeba melounový džus. Každopádně vám jeho pravidelná konzumace pomůže.

Vodní meloun
Fotografie: Pixabay

Arašídové máslo

Pokud potřebujete rychle doplnit zásoby energie, zkuste arašídové máslo. Je plné kvalitních tuků, bílkovin a vlákniny. Pomáhá také stabilizovat hladinu cukru v krvi a hladinu energie. Můžete ho jíst jen tak lžící, nebo si ho namazat na chleba.

Zdravé potraviny s vysokým obsahem sacharidů

Pokud držíte nízkosacharidovou dietu, může být právě nedostatek sacharidů příčinou bolestí hlavy. Zkuste si dát celozrnný chléb, ovesné vločky, ovoce nebo jogurt. Uvidíte, že bolest pomalu ustoupí a bude vám opět lépe. 

Další tipy, jak zatočit s únavou

Na bolesti hlavy a únavu vám kromě stravy mohou pomoci i další změny. Podívejte se na seznam nejčastějších možných příčin a případných řešení, jak s těmito problémy konečně jednou provždy zatočit.

Vylučte zdravotní problémy

Únava je běžným příznakem mnoha nemocí, včetně cukrovky, srdečních chorob, artritidy, anémie, onemocnění štítné žlázy a spánkové apnoe. Pokud se cítíte neobvykle unavení, poraďte se se svým lékařem.

Zkontrolujte léky

Příčinou neustálé únavy může být i mnoho léků. Patří mezi ně některé léky na krevní tlak, antihistaminika, diuretika a další. Pokud po zahájení užívání nového léku začnete pociťovat únavu, řekněte to svému lékaři.

Hýbejte se

Poslední věc, na kterou máte chuť, když jste unavení, je cvičení. Ve skutečnosti ale fyzická aktivita hladinu energie zvyšuje. Cvičení je trvale spojováno se zvýšenou vitalitou a celkovou kvalitou života. Obzvláště účinným cvičením proti únavě je jóga.

Pijte hodně vody

Dehydratace ubírá celkovou energii a zhoršuje váš fyzický výkon. Bylo také prokázáno, že dehydratace snižuje bdělost a koncentraci. Hlídejte proto denně svůj pitný režim. Vždy mějte po ruce lahev s vodou. 

Jděte brzy spát

Nedostatek spánku zvyšuje riziko nehod a je jednou z hlavních příčin denní únavy. Řešení je jednoduché, jděte spát dostatečně brzy, abyste se pořádně vyspali. Většina lidí potřebuje 7 až 9 hodin.

Respektujte své vnitřní hodiny

Někteří lidé lépe fungují po ránu, často jsou označováni jako skřivani, jiní, sovy, fungují lépe až později. Pokud vám to vaše práce umožňuje, posuňte si pracovní dobu tak, aby korespondovala s vaším vnitřním nastavením.

Snižte zátěž

Jednou z hlavních příčin únavy je přepracování. Přetížení může zahrnovat pracovní, rodinné i společenské povinnosti. Pokuste se zjednodušit seznam činností, které musíte udělat. Stanovte si priority a omezte úkoly, jež jsou méně důležité. V případě potřeby zvažte možnost požádat o pomoc v práci i doma.

Zhubněte

Kromě pracovní a rodinné zátěže, existuje ještě další typ zátěže, které byste se měli zbavit. A tou je vaše přebytečná váha. Pokud trpíte nadváhou či obezitou, může vaše únava souviset i s tímto faktorem. Zamyslete se tedy nad ztrátou kilogramů.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]