Víte, jak poznáte, že přichází smrt? Velice často se stává, že na to člověk není připraven

Fotografie: Depositphotos

O smrti se mluví velice málo, přitom by se o ní mělo mluvit aspoň o trochu více. Je to přirozená součást života a člověk by měl vědět, jak poznat, že se blíží.

Když zemře někdo blízký, bývá to pro celou rodinu velice emocionální zkouškou. Někdy je lepší vědět, kolik člověku zbývá času, aby se mohl rozloučit se svými nejbližšími a sám se na smrt připravit. Lidské tělo dokáže vysílat signály, že ho smrti člověka zbývá jen několik hodin, říká lékař Carissa Stephens.

Příznaky blížící se smrti se často objevují

Zjistit, jestli už začalo období pomalého umírání blízké nemocné osoby, je velice obtížné a je spojeno především s dlouhodobým sledováním pacienta a změn v jeho vzhledu a chování. Příznaky, že se smrt blíží, se mohou objevit hodiny, dny nebo dokonce i týdny před smrtí. Vše ale závisí na nemoci, se kterou se pacient potýká. V posledních měsících života se může stát, že se člověk už nezajímá o svět okolo něj.

Jaké jsou příznaky

Nečastější příznak jsou různé změny vzhledu, například zpřísnění rysů obličeje. Namodralá kůže na rukou nebo na nohou, kvůli zhoršení srdeční činnosti. Neustálá potřeba podpory od okolí. Velká ospalost a zmatenost. Neklid a poruchy vědomí. Okamžiky, kdy pacient přestane dýchat a náhled znova začne. Nemůže pořádně přijímat potravu a tekutiny. Velké bolesti, to závisí na stavu pacienta.

Co dělat, když zemře někdo blízký

Když je na tom někdo z blízkých zdravotně velice špatně, je dobré, když ho doprovázíte a jste s ním v jeho posledních chvílích. Nejen kvůli tomu, abyste se s ním rozloučili, ale také byste si ho měli vyslechnout. Pokud by vás náhodou požádal o rozhovor, ve kterém budete probírat jeho smrt, rozhodně se tomu nevyhýbejte. Měli byste ale vědět, že mu nesmíte lhát, ale na druhou stranu byste mu měli říct jen tolik, kolik chce vědět.

Fotografie: Pixabay

Umírající pacient se velice často smrti bojí, především toho, že to bude bolet. Také často přemýšlí nad tím, jak smrt vypadá. A na vás je, abyste mu poskytovali neustálou podporu, potřebuje vaši přítomnost. Je to opravdu těžké, ale také nezbytně nutné. Zvládnete to.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]