Tichý infarkt: Skryté nebezpečí, které vás může stát život. Rozpoznejte příznaky včas

Fotografie: Freepik

Infarkt, plíží se s příznaky, které mnoho lidí ignoruje. Jde o závažný stav, který může skončit tragicky. Takový stav se nevyhýbá ani slavným osobnostem, například Danny Vannovi, známému imitátorovi Elvise, který se podělil o svůj příběh s infarktem.

Napsal i knihu s názvem “Moje cesta ve stínu krále,, ve které se vypisoval z těžké situace, kdy ho potkal infarkt. Odtajnil své informace, jak ho infarkt postihl, a co mu při něm pomohlo.

Mylné předpovědi

Mnoho lidí si myslí, že infarkt provází pouze silná a rychle se vyvíjející bolest na hrudi a ztížené dýchání. Existují i takoví lidé, přibližně jeden z pěti, kteří popisují, že infarkt měl mírné příznaky. Lékaři takovou skutečnost popisují jako tichý infarkt, protože u některých se jednoduše skoro žádné příznaky nevyskytnou.

Na druhou stranu takoví lidé mohou mít závažné následky, protože lékařskou pomoc nevyhledají okamžitě, jako lidé s mnohonásobně horším průběhem. Právě taková situace je řadí mezi rizikovou skupinu, která může zemřít na srdeční ochoření.

Rodinná anamnéza je riziko

To je přesně ta situace, která nastala u imitátora Dannyho Vanna, v jehož rodině se vyskytlo vážné onemocnění srdce – od dědečka, otce až po strýce. Také prozradil, že na konci 30. let se Vannovi zvýšil cholesterol a musel začít brát věci vážně. Po 15ti letech dostal Danny silnou angínu, měl silné bolesti na hrudi z důvodů ucpávání tepen a musel si nechat voperovat dvojitý bypass.

Uběhlo dvanáct let a začaly neurčité potíže: únava! V té době si myslel, že není pouze v dobré kondici. Uběhlo několik dalších týdnů a jeho únava se stále více a více stupňovala. Poté se přidala bolest v zádech a levém rameni. Tehdy stále nevěděl, že jde o něco vážného. Ovšem, Dannyho žena byla obezřetná a naléhala, aby zavolal lékaři a nechal se zkontrolovat, jenže marně. Danny si šel na 20 minut lehnout. Po této době se cítil lépe, a dokonce byl i na přednášce, na které on sám přednášel. Po skončení jej přepadla opět únava, a tak zjistil, že opravdu není něco v pořádku a raději zašel k lékaři.

Po vyšetření a debatě s lékaři, dospěli k závěru, že Danny udělal velmi dobře, že místo spánku přišel na lékařskou prohlídku, jelikož prodělal infarkt, který se s ním táhnul dlouhé tři hodiny. Kdyby Danny neodešel k lékaři, již dnes bychom tento příběh psát nemohli.

Fotografie: Freepik

Nedostatečná informovanost

Bohužel stále narůstají procenta lidí, kteří prodělali infarkt a nemají o něm žádné tušení. A to je jistě alarmující. Jedna dávná studie, která vyšetřila 2000 lidí ve věku od 45 do 84 let zjistila, že tito lidé neměli žádné ochoření srdce. Až o deset let později mělo 8% dotázaných zjizvení srdce, což poukazuje na infarkt. Tiché a nenápadné infarkty jsou ovlivněny faktory, jako je kouření, nadváha, nedostatek pohybu, cukrovka a vysoký cholesterol.

Příznaky tichého srdečního infarktu

Příznaky jsou bohužel velmi nenápadné a mírné. Volat lékaře byste měli, pokud cítíte:

  • Tlaky uprostřed hrudníku, trvající několik minut a déle
  • Bolest a napětí v zádech, krku, čelisti, ale i břiše
  • Velká dušnost a nepohodlí na hrudi
  • Omývá vás studený pot
  • Máte závratě, nevolnost

Pokud cítíte výše zmíněné příznaky, neváhejte a vydejte se ke svému ošetřujícímu lékaři, nebo si zavolejte sanitku. Je lepší přijít dvakrát zbytečně než vůbec.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]