Vitamín B3: Silný antioxidant, který pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v těle

Fotografie: Depositphotos

Vysoké hladiny nebezpečného cholesterolu v krvi mohou vést ke vzniku nebezpečných onemocnění. Zachránit vás před nimi může správný přísun vitamín B3.

Strava, kterou pravidelně konzumujete, hraje důležitou roli v hladině cholesterolu ve vašem těle. Některé sloučeniny v potravinách ji zvyšují, což může vést k nebezpečným důsledkům, včetně vzniku krevních sraženin, a jiné ji zase udržují v rovnováze, čímž podporují správnou funkci vašeho těla. A právě jako jedna z těch nejlepších sloučenin, která zničí veškerý přebytečný cholesterol ve vaší krvi, se osvědčil vitamín B3, známý také jako niacin. Více prozradila lékařka Lisa Hodgson.

Účinky vitamínu B3 na vaše tělo

Vitamin B3 hraje důležitou roli v růstu a funkci buněk a je důležitou živinou, která pomáhá přeměnit přijímanou potravu na energii. Vyskytuje se přirozeně v celé řadě potravin živočišného původu, včetně různých druhy ryb, drůbeže, hovězího masa nebo mořských plodů. Získat jej můžete však také z ořechů, luštěnin a obilovin – lze tedy říci, že lidé, kteří se stravují plnohodnotnou stravou by neměli mít s jeho přísunem žádný problém.

Tento vitamín také podporuje správnou funkci trávicího systému, zdraví kůže a stimuluje nervový systém. Nejčastěji je však spojován s léčbou vysoké hladiny nebezpečného cholesterolu (LDL) nebo k doplněním nedostatečné hladiny zdravého cholesterolu (HDL) v krvi. Denní dávka vitamínu B3 je u dospělého muže přibližně 16 miligramů, přičemž u žen to bývá zpravidla 14 miligramů.

Správné hladiny cholesterolu jsou důležité pro zdraví těla

Již několik vědeckých studií potvrdilo, že je pro zdraví člověka nezbytné, aby měl v krvi optimální hladiny cholesterolu – zdraví prospěšný cholesterol (HDL) je totiž zodpovědný za shromažďování nadbytku nebezpečného cholesterolu (LDL) a jeho následného transportu do jater, které jej odstraňují z těla.

Fotografie: Freepik

Na druhou stranu příliš mnoho nebezpečného cholesterolu v krvi (LDL) může zase výrazně zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu a mrtvice. Ulpívá totiž zpravidla na stěnách tepen, a pokud je ho moc, může v důsledku snižovat nebo dokonce blokovat správný průtok krve.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]