Typy bolesti břicha, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Zejména při těchto neváhejte ani vteřinu

Fotografie: Depositphotos

Bolest břicha, jejíž příčinou není špatné jídlo ani nezřízené přejídání, může značit problém s některými břišními orgány. Určete místo nepříjemného pocitu a zjistěte, kde je hlavní problém.

Bolest břicha je stejně nepříjemná jako bolest hlavy. Zpravidla je viníkem špatné jídlo, které našemu tělu příliš nesedlo, ovšem nemusí se jednat o jedinou příčinu. Někdy může břicho bolet na místě, kde se nachází konkrétní orgán, který nás v danou chvíli zrovna zlobí. Pokud si jste tedy jistí, že bolest břicha nemůže pramenit z konzumace určitého jídla, mohou být na vině následující příčiny. Více prozradila lékařka Chris Young.

Trávicí a vylučovací orgány

V břišní dutině se nachází spousta orgánů, například žaludek, tenké a tlusté střevo, játra, žlučník, slinivka břišní i orgány malé pánve jako močových měchýř, děloha, vejcovody a vaječníky. Nemluvě o jednotlivých částech oběhového systému.

Fotografie: Pixabay

Břišní orgány se běžně označují jako trávicí a vylučovací orgány a řada z nich je zodpovědná i za správnou činnost oběhového a endokrinního systému a detoxikaci organismu. Na základě rozložení jednotlivých orgánů nás může břicho bolet na různých místech.

Bolest v pravé dolní části břicha

Bolest břicha vpravo dole může být jedním z příznaků apendicitidy, zánětu slepého střeva. Pokud je navíc nepříjemný pocit doprovázen nevolností, zvracením, nechutenstvím, zácpou nebo naopak průjmem, horečkou a dalšími jinými záchvaty, na nic nečekejte a ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Možné komplikace jsou zánět pobřišnice nebo prasklé slepé střevo. V důsledku ruptury slepého střeva se vytékající hnis může dostat až do břišní dutiny, což může být pro jedince smrtelné. Tato bolest se také může objevit v oblasti pupíku, zad a v horní části břicha.

Bolest v horní pravé části břicha

Bolest v této oblasti často značí potíže se žlučníkem umístěným těsně pod játry. Příčinou tedy mohou být žlučové kameny, infekce nebo přítomnost polypů, dokonce i výskyt zhoubných nádorů. Znepokojení byste měli být, pokud vás přepadne navracející se bolest, nevolnost a zvracení, horečka a zimnice či tmavá moč.

Bolest v levé dolní části břicha

Toto místo naznačuje problémy s tlustým střevem, na němž se mohou tvořit výstupky. Obvykle nezpůsobují žádné nepohodlí, ale při lokálním zánětu nebo prasknutí jsou příčinou ostré, bodavé bolesti v podbřišku na levé straně. Mezi další příznaky patří opět nevolnost a zvracení, horečka, zácpa a někdy i průjem.

Bolest v oblasti žaludku

Bolest v žaludku je samozřejmě nejčastěji způsobena nezřízeným přejídáním. Pokud si však jste jistí, že jídlo tentokrát problémem není, a bolest se navíc stává chronickou, může se jednat o známku peptického vředu. Když se ještě přidají pálení žáhy, nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu a časté říhání s kyselou chutí, onemocnění je jasné.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]