Onemocnění střev: Takto tělo křičí o pomoc, když jeho střeva trpí. Dávejte si pozor na 7 signálů

Fotografie: Depositphotos

Ochabování střev je častou potíží člověka v moderní společnosti. Na vině mnohdy bývá nedostatek pohybu, ale i nevhodná strava.

Naše střeva mají přibližně stejný počet nervových buněk jako celá mícha. Stejně jako mozek i střeva přijímají a vysílají nervové impulzy, zaznamenávají je do „paměti“ a reagují na emoce. Náš trávicí systém a mozek spolu neustále komunikují. Dříve jsme se domnívali, že trávení je jakýmsi služebníkem mozku a dělá vždy to, co mozek žádá. Mozek však ve skutečnosti naslouchá trávicímu systému. Pokud tedy nemáte zdravá střeva, může to mít vliv nejen na trávení, říká lékař Kareem Sassi.

7 příznaků nepravidelné funkce střev

Trápí vás bolesti břicha, zácpa střídající se s průjmem, křeče, plynatost a pocit plnosti z neznámého důvodu? Vedete intenzivní a stresující životní styl? Buďte opatrní, vaše střeva mohou trpět. Jakých sedm příznaků naznačuje, že vaše střeva trpí?

  • 1. Zvýšená plynatost, především po jídle.
  • 2. Jazyk je pokrytý silným bělavým povlakem, zejména ráno.
  • 3. Ráno se cítíte malátní a poněkud „zamlžení“ a trvá to nějakou dobu, než se skutečně probudíte.
  • 4. Tělo vám může připadat těžké a pohyby pomalé.
  • 5. Odpoledne se cítíte unavení i po osmi hodinách spánku.
  • 6. Jste často nachlazení a trpíte infekcemi dýchacích cest.
  • 7. Cítíte se líní a bez motivace a nevíte, co dělat, abyste se dostali ze „spárů“ nevolnosti.

Jak pomoci střevům

Pokud vaše příznaky ukazují, že vaše střeva nejsou v pořádku, musíte jim pomoci a zároveň se zbavit nadváhy. Chcete-li zhubnout, musíte napravit svůj trávicí systém, vytvořit zdravé střevní prostředí, které umožní rozkvět dobrých bakterií a zlepší vstřebávání živin. Zároveň se vám podaří vyčistit mozek od toxických produktů a pomůže to vašemu trávicímu systému optimalizovat jeho výkon. Začne koloběh dobra v těle.

Fotografie: Freepik

Zlepšete zdraví trávicího traktu

Pomoci vám může bylinkový čaj, který pomáhá léčit střeva, zlepšuje vstřebávání živin a stimuluje lymfatický systém. Svařte si v hrnci 4 až 5 šálků vody. Když se voda začne vařit, přidejte půl lžičky kmínu, půl lžičky koriandru a půl lžičky fenyklu. Pokud chcete navíc posílit svůj trávicí systém, můžete přidat 1,5–2 cm dlouhý kousek oloupaného čerstvého zázvoru. Vodu s bylinkami nechte vařit asi 10 minut a popíjejte horký čaj během celého dne.

Proč doporučujeme tento čaj? Kmín je starodávný lék na zdraví žaludku, zbavuje plynatosti a dalších zažívacích potíží. Obsahuje silné antioxidanty, železo a vlákninu a stimuluje fermentační procesy v těle, které podporují trávení. Koriandr je dalším pomocníkem při trávení, kromě toho má příjemnou oříškovou chuť. V ájurvédě se koriandr používá k léčbě mnoha střevních potíží, protože pomáhá odstraňovat plynatost, zažívací potíže, křeče a tlumí záněty.

Fotografie: Freepik

Fenykl je výborný při syndromu dráždivého tračníku a dalších bolestivých zažívacích potížích, protože uvolňuje hladké svalstvo trávicího traktu. Je také vhodný k odstranění nadměrné plynatosti a žaludečních potíží. Když si potřebujete osvěžit dech, můžete jednoduše rozžvýkat několik semínek.

Přerozdělte si stravu

Někteří z nás jedí většinu jídel večer. V souladu se zdravým životním stylem a pro ulehčení trávicího systému je však lepší sníst většinu kalorií uprostřed dne. Nedávné studie ukázaly, že ti, kteří jedí večer a spotřebovávají více energie přes den a méně v noci, přispívají ke vzniku inzulinové rezistence, obezity a cukrovky 2. typu.

Konzumujte dostatek vlákniny

Většina Čechů má nedostatek vlákniny. A to je jedna z hlavních příčin pomalého trávení a zácpy, což jsou velmi časté problémy. Většina dospělých přijímá pouze 15 g vlákniny denně, zatímco ženy by měly konzumovat alespoň 25 g vlákniny denně a muži 38 g. Jedná se o minimální denní doporučení. Pro optimální zdraví bychom se měli snažit konzumovat ještě více vlákniny.

Fotografie: Pixabay

Tuto chybu lze jednoduše napravit. Každý večer nasypte 1 čajovou lžičku lněných semínek do sklenice teplé vody nebo vody pokojové teploty. Rychle ji zamíchejte a vypijte. Během třiceti sekund můžete výrazně zvýšit svůj denní příjem vlákniny. To pomůže trávicímu systému vyčistit se a odstranit odpadní látky a poslouží jako potrava pro dobré střevní bakterie, které pomohou zlepšit váš zdravotní stav.

Zdroj: EveryDayHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]