Nedostatek vitamínu D je možné spolehlivě identifikovat hned v počátku. Prozradí jej zejména příznaky, které není radno přehlížet

Fotografie: Depositphotos

Vitamín D je velmi důležitý prvek, který stojí za funkcí mnoha procesů v těle. Rozpoznejte jeho nedostatek pomocí těchto typických příznaků.

Odborníci odhadují, že až 1 miliarda lidí na celém světě trpí nedostatkem vitamínu D. Jedná se však o velmi důležitý prvek, který zastává mnoho funkcí v lidském těle, a to zejména budování a posilování kostí, vstřebávání vápníku a vyvažování poměru minerálů v organismu. Situaci nepomáhá ani skutečnost, že jej lze získat zpravidla ze slunečních paprsků, které máme během zimních měsíců k dispozici jen zřídkakdy. Níže se proto můžete seznámit s  příznaky, kterými se vás tělo snaží varovat před nedostatkem vitamínu D. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.

Vypadávání a řídnutí vlasů

Vitamín D je nezbytným prvkem pro kožní buňky, které tvoří keratin, protein podporující růst zdravý vlasů a nehtů. Pokud tedy trpíte jeho nedostatkem, můžete se potýkat s vypadáváním nebo řídnutím vlasů – ve skutečnosti je nedostatek tohoto vitamínu často spojován s plešatostí u mužů.

Nespavost

Vitamín D hraje velmi důležitou roli v úspěšné regulaci spánku. Již mnoho výzkumů proto ukázalo, že jeho nedostatek vede k nespavosti a zkrácení jeho doby. U některých lidí může tento problém vést k nepravidelnému dýchání nebo dokonce spánkové apnoe – je také dobré zmínit, že nedostatek spánku je spojován s vyšším rizikem vzniku mozkové mrtvice, srdečního infarktu a dokonce také neurologických onemocnění.

Fotografie: Pixabay

Častěji onemocníte

Tento vitamín je také jednou z důležitých obranných látek vašeho těla a imunitního systému proti nemocem a škodlivým virům. Pokud jej tedy postrádáte, bude pro vás mnohem snazší onemocnět. Zejména se jedná o nachlazení, bronchitidu nebo zápal plic, které jsou často spojovány s absencí vitamínu D – zpravidla se tak jedná o onemocnění dýchacího systému.

Bolesti kostí a kloubů

Některé studie prokázaly, že nedostatek vitamínu D zvyšuje riziko rozvoje revmatoidní artritidy. Napomáhá totiž vstřebávání vápníku, díky čemuž je tělo schopno udržovat svou kostní hmotu. V případě jeho nedostatku tak mohou začít trpět vaše klouby a kosti, které postrádají dostatek tohoto důležitého minerálu.

Častý pocit únavy

Únava může být důsledkem mnoha problémů, včetně stresu, úzkosti, deprese nebo dokonce také nedostatku vitamínu D – v takovém případě se jedná především o důsledek oslabených kostí a svalů. Pokud se tedy budete snažit jíst více potravin s tímto důležitým prvkem nebo doplňky stravy s jeho obsahem, budete mít přes den více energie.

Problémy při hojení ran

Nedostatek vitamínu D může mít také vliv na hojení ran. Již několik studií prokázalo, že tento důležitý prvek dokáže regulovat růstový faktor nových tkání, a proto jeho nedostatek může vést k potenciálním problémům. Stejně tak se při jeho absenci mohou častěji objevovat bércové vředy. Pokud si tedy všimnete, že se rány na vašem těle hojí velmi pomalu, pravděpodobně je příčinou nedostatek vitamínu D.

Jak zvýšit hladinu vitamínu D

Nejpřirozenější způsob, jak získat vitamín D je opalování se na sluníčku během dopoledne a později k večeru, kdy jsou paprsky již slabé a nespálí vaši pokožku. To ovšem může být během chladnějších měsíců problém. Zkuste proto zařadit do svého jídelníčku více potravin, jako jsou mastné ryby, vaječné žloutky, obohacené mléko a jogurt. Pokud vám dělá problém udržet si jeho příjem pomocí jídelníčku, můžete také užívat vhodné doplňky stravy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]