Velmi jasné signály, které vysílá srdce, pokud je v akutním ohrožení. Jejich ignorací člověk zbytečně hazarduje

Fotografie: Depositphotos

Nesprávná funkce srdečního svalu je závažný problém, který vás může ohrozit na životě. Rozpoznejte ho včas pomocí těchto varovných příznaků.

Každý rok umírají tisíce lidí na různá onemocnění související s nesprávnou funkcí srdce nebo kardiovaskulárního systému. To se však nestává ze dne na den – většinou za tímto problémem stojí špatné návyky životního stylu, které jsou pro současnou dobu již téměř běžné. Lidské tělo má však tendenci ještě předtím, než dojde k takovým stavům, vysílat určité signály, jimiž se jedince snaží včas varovat před nebezpečím. Jejich rozpoznání je proto klíčem k ochraně svého zdraví, a proto se s těmi nejčastějšími z nich můžete seznámit níže. Více prozradila lékařka Payal Kohli.

Náhlý kašel, který nepřestává

Kašel je jedním z nejčastějších příznaků kardiovaskulárního onemocnění. Zpozornět byste měli obzvláště v případě, pokud přichází náhle, přetrvává a je doprovázen krvavou růžovou tekutinou – ten by totiž byl se vší pravděpodobností vyvolán srdečním selháním.

Nechutenství a nevolnost

Při různých onemocněních srdce nebo při jeho nesprávné funkci je běžné, že se pacienti potýkají s nechutenstvím a nevolností. Příčinou je především to, že se v takovém případě kolem jater hromadí tekutina, která brání správnému trávení ve střevech. Tento příznak také bývá často doprovázen nevysvětlitelnou bolestí břicha.

Fotografie: Pexels

Časté mdloby

Problémy se srdcem jsou mnohdy doprovázeny častými mdlobami, nebo dokonce upadnutím do bezvědomí. Pokud se s takovými příznaky potýkáte, rozhodně byste měli okamžitě zavolat lékařskou pomoc a zkontrolovat stav svého srdce.

Bolest paže či loktu

Lidé, kteří prožili infarkt nebo jiné srdeční onemocnění, potvrzují, že ještě před jeho vznikem cítili bolest v paži nebo v loktu. K tomu dochází především proto, že srdce ovlivňuje míchu, v níž se nachází mnoho nervů. Mozek je pak v důsledku toho zmatený a vyvolává pocit bolesti právě v těchto místech.

Intenzivní úzkost

Dalším častým příznakem srdečních onemocnění je především intenzivní a častá úzkost, kterou ve většině případů doplňuje stres a nevysvětlitelná fobie. V takovém případě byste měli být zvláště pozorní a měli byste co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře, jenž vám poskytne diagnostiku.

Otoky nohou, kotníků a chodidel

Pokud srdce není schopné dobře pumpovat, tekutina z cév začíná unikat do těla a vlivem gravitace se hromadí v chodidlech a nohách. Jelikož jde o velmi běžný příznak nejen srdečních chorob, lidé si ho mohou často plést s méně závažnými poruchami, ovšem v každém případě byste to neměli nechat bez lékařského vyšetření.

Dušnost

Stejně jako nevysvětlitelný kašel patří mezi nejčastější příznaky srdečních onemocnění nebo nesprávné funkce srdce i dušnost. Tu způsobuje především skutečnost, že srdce není schopné dodat plicím a mozku potřebné množství kyslíku, a proto pacient v důsledku hůře dýchá. Pokud se potýkáte s některým z výše uvedených příznaků, rozhodně byste měli co nejdříve vyhledat svého praktického lékaře – a to minimálně kvůli prevenci.

Zdroj: Healthline