Zdánlivě nevýrazné příznaky onemocnění štítné žlázy, které za žádných okolností nikdo nesmí ignorovat

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza je malý orgán, který však zastává v těle hned několik důležitých úkolů. Jeho nesprávná funkce proto může nebezpečně ohrozit vaše zdraví.

Štítná žláza je velmi důležitý orgán zodpovídající za produkci hormonů, které regulují metabolismus, tělesnou teplotu a srdeční frekvenci. Jeho nesprávná funkce může mít proto vážné následky pro řadu orgánů, včetně jater, střev, ledvin, reprodukčního systému, srdce, nebo dokonce také mozku. Abyste proto ochránili své zdraví před potenciálními problémy, níže se můžete seznámit se 7 příznaky onemocnění štítné žlázy, které byste nikdy neměli ignorovat, říká lékařka Kelly Wood.

Únava a podrážděnost

Onemocnění štítné žlázy může ovlivnit hladinu energie ve vašem těle. To znamená, že se můžete v důsledku neustále cítit unavení, podráždění nebo se potýkat s častými problémy se spánkem. Pokud se tedy s těmito příznaky potýkáte často a náhle, měli byste raději navštívit svého praktického lékaře.

Změny srdeční frekvence

Hormony štítné žlázy ovlivňují téměř každý orgán ve vašem těle a závisí na nich také vaše srdeční frekvence. V případě, že se často cítíte, jako by vaše srdce chtělo vyskočit z vašeho těla (a to především před spaním) nebo naopak bije příliš pomalu, měli byste tuto skutečnost probrat se svým lékařem.

Dramatický úbytek nebo přírůstek na váze

Dramatická změna hmotnosti, která nastala z neznámých důvodů, je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění štítné žlázy a nikdy neznamená nic dobrého. Ať už jde o přírůstek nebo nadbytek v krátkém časovém období, mohlo by vám tímto příznakem tělo naznačovat, že hladina hormonů štítné žlázy je příliš nízká nebo naopak příliš vysoká.

Suchá kůže a lámavé nehty

Suchá a svědivá kůže může být také příznakem problémů se štítnou žlázou. A stejně tak může být důvodem k obavám, pokud se vaše nehty stávají lámavými a na jejich povrchu se objevují výrazné svislé linie.

Fotografie: Pixabay

Problémy s regulací teploty

Onemocnění štítné žlázy může ovlivnit schopnost těla regulovat teplotu. Pokud se tedy často setkáváte s náhlou zimnicí nebo se naopak nadměrně potíte a cítíte, že se vaše tělo přehřívá, měli byste co nejdříve kontaktovat svého osobního lékaře.

Otok krku

Štítná žláza se nachází na přední straně krku, těsně pod ohryzkem. Pokud jste si všimli, že se vám v této oblasti objevil otok nebo jiný viditelný kosmetický problém, mohlo by se vás tímto způsobem tělo snažit varovat před problémy se štítnou žlázou.

Bolest svalů a křeče

Bolesti svalů a přílišné křeče, které se objevují z nejasných důvodů, mohou být jedním z časných příznaků onemocnění štítné žlázy. Tento malý orgán totiž úzce souvisí s téměř každou částí těla, a proto je důležité, abyste tyto problémy rozpoznali včas a zahájili vhodnou léčbu. Ve většině případů mohou být tyto příznaky také doprovázeny otoky na svalech, které tlačí na nervy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]