Tuberkulóza je jednou z nejsmrtelnějších infekčních nemocí na světě, jen se o ní tolik nemluví

Při čtení knih z 19. století se lze často setkat s romantickými postavami trpícími a vykazujícími známky dnes dobře známé tuberkulózy. Nemoc byla v té době považována za neduhy spojené s láskou a zlomeným srdcem, což zapadalo do romantických představ o zhrzené lásce. Na takzvanou „romantickou nemoc“ umírala většina mladých a dospívajících lidí.

Kromě toho byla tuberkulóza také spojována s duševními stavy jedince a také se na ní tak pohlíželo, bez vědomí její možné infekčnosti. Jak je to s tuberkulózou dnes? Proč je stále potřeba Mantoux testů?

V rozvojovém světě patří stále k zabijákům

Zatímco na západní polokouli a ve vyspělých státech patří tuberkulóza k vymýceným chorobám, rozvojový svět s nemocí stále bojuje. Tuberkulóza tak patří stále mezi deset nejsmrtelnějších onemocnění, na které umírá ročně asi 2 miliony lidí, přičemž Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že nemoc ročně prodělá zhruba 10 miliónů lidí a skoro třetina populace je a zhruba třetina populace je infikována bakterií Mycobacterium tuberculosis, ze které se toto onemocnění může rozvinout. Tuberkulóza se dokonce řadí mezi úmrtími na druhé místo v infekčních chorobách.

Příznaky tuberkulózy

Vzhledem k tomu, že mnoho lidí nakažených Kochovými bacily, což jsou bakterie způsobující tuberkulózu, nevykazuje žádné příznaky, bývá diagnostika složitá. Právě latentní tuberkulóza je nejčastější, klidové stádium může probíhat několik let, než se změní v aktivní otevřené onemocnění. Stejně tak aktivní forma má mnoho podob, i proto se v 19. století domnívali, že může jít i o duševní onemocnění. Avšak nejčastěji bývá spojená tuberkulóza s dýchacím systémem a projevuje se kašlem se směsicí krve spojeným s bolestí při kašlání. Mezi další příznaky však také patří:

  • nevysvětlitelná únava,
  • vyšší teplota,
  • noční pocení,
  • nechutenství,
  • ztráta hmotnosti,
  • zduření lymfatických uzlin,
  • horečnaté stavy spojené s ruměncem.

Tuberkulóza obvykle postihuje plíce, může se ale také rozvinout v jiných orgánech, jako jsou ledviny, nervy včetně páteře, kostní dřeň a mozek. Příznaky se pak samozřejmě liší v závislosti na umístění léze, například tuberkulóza ledvin se pak projevuje přítomnosti kapek krve v moči.

Jak se onemocnění přenáší?

Tuberkulózu způsobují bakterie zvané Mycobacterium tuberculosis, kterým se často přezdívá Kochovy bacily. Existuje několik různých kmenů patogenů a některé z nich se bohužel staly rezistentními na antibiotika, což je celosvětový problém. Kochovy bacily jsou přenášeny vzduchem kapénkami, stejně jako koronavirus. Infikované kapičky pak může vdechnout kdokoli v okolí postižené osoby. Tuberkulóza se tak může šířit:

  • kýcháním,
  • kašlem,
  • během konverzace,
  • při zpěvu.

Diagnostika

Nejdostupnějším diagnostickým testem je tzv. Mantoux test, který zjišťuje kožní reakci v místě vpichu, tento tuberkulinový test se používá také pro zjištění účinnosti očkování. Další možností je Diskintest, který funguje na obdobném principu jako předchozí, ale má nižší míru falešně pozitivních výsledků. Nejkonkrétnější jsou samozřejmě krevní testy po pozitivní reakci na tuberkulinový test, případně po potvrzeném kontaktu s nemocnou osobou.

Léčba

Zatímco v 19. století léčili tuberkulózu pomocí procházek, odpočinku na slunci nebo změnou jídelníčku, dnes se léčí pomocí medikamentů. Jako mnoho jiných bakteriálních infekcí se tuberkulóza léčí pomocí antibiotik, léčebný cyklus je však mnohem delší hlavně u otevřené formy, kdy je léčba nutná po dobu 6 až 9 měsíců, přičemž při dřívějším ukončení hrozí recidiva s rezistencí vůči předchozím lékům. Dobrá zpráva je, že dnes je možné tuberkulózu vyléčit, nutný je však adekvátní přístup k léčbě a zodpovědnost pacienta.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]