Trpíte zácpou a už nevíte, co by vám pomohlo? Vyzkoušejte netradiční metody pro okamžitou pomoc a úlevu

Fotografie: Freepik

Trápí vás pocity těžkého, nafouklého břicha, máte bolesti a k tomu je vaše stolice nepravidelná? Pak je možné, že trpíte nepříjemnou zácpou, odhaluje lékařka Stacy Sampson.

Pokud se svého lékaře zeptáte, jak často má zdravý člověk chodit na toaletu, dočkáte se pravděpodobně odpovědi, že je to u každého jinak. Důležité je však to, že je to pravidelně. Pokud vás ale vyprazdňování trápí a „na velkou“ chodíte spíše méně a k tomu vás doprovázejí nepříjemné pocity a bolesti v břiše, pravděpodobně se potýkáte s problémem zvaným zácpa. Co na ni vyzkoušet dříve, než sáhnete po projímadlu z lékárny?

Strašák jménem zácpa

Promluvme si o zácpě. Všichni jsme to už někdy zažili – nadýmání, neschopnost jít na toaletu bez ohledu na to, jak moc se namáháme, neuspokojivé vyprazdňování. Příčin je celá řada: těhotenství, některé léky, psychické problémy, menší i větší zdravotní potíže. Množství případů zácpy však vědce vedlo k tomu, aby přišli se seznamem přírodních prostředků.

Fotografie: Freepik

Zde je sedm nejlepších léků

1. Vláknina

Studie z roku 2012 potvrdila, že vláknina zřejmě může zvýšit frekvenci stolice u pacientů se zácpou. Jste si jisti, že ve svém jídelníčku přijímáte dostatek vlákniny? Lékařský institut doporučuje jí denně vstřebat 38 gramů pro muže a 25 gramů pro ženy do 50 let a 30 gramů pro muže a 21 gramů pro ženy od 51 let. Zvyšte příjem vlákniny konzumací celozrnného chleba nebo těstovin, cereálií, celého ovoce a zeleniny, fazolí a ořechů.

2. Pravidelné cvičení

Národní průzkum zdraví a výživy spojil nízkou fyzickou aktivitu s častější zácpou. Nasměrujte krev do orgánů, které ji nejvíce potřebují, a zlepšete si peristaltiku střev. Vyzkoušejte aerobní cvičení, jako je běh, plavání, jízda na kole nebo kickbox. V domácím prostředí vám pomůže různé protahování s nataženýma rukama, úklony do boku nebo zkuste párkrát za sebou kočičí hřbet.

Fotografie: Unsplash

3. Příjem tekutin

Dostatečný příjem tekutin by měl být samozřejmostí. Lidský organismus je tvořen vodou asi ze 60 % a pro bezproblémové fungování ji potřebujeme pravidelně doplňovat. Suchá strava, kterou jíte, může úspěšně projít vaším trávicím traktem s dostatečným množstvím vody.

4. Probiotika

Probiotika, známá jako „dobré bakterie“, pomáhají při pohybu potravy ve střevech. Žijí již ve vašem trávicím systému, ale lze je nalézt i v běžných potravinách, jako jsou jogurty nebo zakysané mléčné výrobky. Pokud mléčným výrobkům neholdujete, můžete si probiotika zakoupit v lékárně ve formě tobolek.

Fotografie: Freepik

5. Správné dýchání

Při jídle pravidelně dýchejte, pomalu a zhluboka. Pro správné trávení jídlo důkladně žvýkejte a vyhýbejte se hltání nebo rychlému jezení ve stresu. Zjednodušeně řečeno, snažte se zvládat stres, který může způsobovat nebo zhoršovat zácpu.

6. Trénink střev

Věřte tomu nebo ne, ale aby vaše tělo fungovalo správně, musíte ho trénovat. Vyzkoušejte si zavést takzvané „vyprazdňovací rituály“. Choďte na záchod ráno po probuzení nebo po jídle, kdy je váš trávicí trakt nejaktivnější. Pokud cítíte potřebu jít na velkou, zbytečně ji nezadržujte, ale udělejte to hned, jakmile pocítíte nutkání.

Fotografie: Unsplash

7. Správná výška toalety

Naši předkové možná něco věděli o anorektálním úhlu neboli zakřivení mezi konečníkem a řití, které je výraznější při sezení na moderním záchodě. Při dřepu se tento průchod narovná, což vede k hladšímu vyprazdňování při defekaci. Obecná norma uvádí optimální výšku záchodové mísy ve vzdálenosti okolo 40 až 42 cm nad podlahou.

Fotografie: Freepik

Vyzkoušejte jeden nebo všech sedm způsobů. Nikdy nevíte, co by vám a vašemu tělu mohlo vyhovovat. Nezapomeňte však navštívit svého lékaře, pokud váš problém dlouhodobě přetrvává a nedaří se vám s ním bojovat. Vylučování je jednou ze základních fyziologických potřeb a nejedná se o nic potupného.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]