Nedostatek vitamínu D není radno podceňovat. Mezi příznaky patří i únava a bolesti zad

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek vitamínu D představuje nebezpečný problém, který může vážně ohrozit vaše zdraví. Upozornit vás mohou častější infekce či únava.

Příznaky nedostatku vitamínu D není radno ignorovat za žádných okolností, neboť se jedná o důležitou složku, která ovlivňuje téměř celý chod imunitního systému. Patří mezi ně dle lékařky Miy Armstrong například únava, časté nemoci, ale také úzkost a velmi pomalé hojení ran. Ochránit se před ním můžete poté zejména změnou stravy, častějším pobytem na sluníčku nebo užíváním vhodných doplňků stravy z lékáren či specializovaných obchodů.

Časté onemocnění, únava nebo infekce

Vitamín D je přímo zodpovědný za regulaci zánětu a chrání tělo před infekcemi. Pokud se tedy potýkáte s jeho nedostatkem, může se vám to velmi rychle vrátit tím, že budete náchylnější vůči onemocněním, jako je nachlazení, bronchitida a zápal plic, dokládají odborné studie. Stejně tak mohou jeho nízké hodnoty zhoršit příznaky hepatitidy, chřipky a dokonce i AIDS. Jelikož má navíc velký vliv na celkové zdraví, může snížit obranyschopnost těla.

Velmi často se poté objevuje v případě nedostatku vitamínu D také únava, uvádí studie z roku 2019. Důvodem je především skutečnost, že má tento faktor negativní vliv na kvalitu spánku a způsobuje časté probouzení během noci. To pak vede k neustálému snižování energie a většina pacientů se cítí velmi oslabená. Na Zdravém Stravování jsme také psali o nejlepších zdrojích, které pomohou vitamín D doplnit zpět do těla.

Nespavost
Fotografie: Freepik

Nedostatek vitamínů a minerálů se projeví pomocí příznaků, mezi které patří i lámavé vlasy a nehty

Bolesti kostí, zad a deprese

Další funkcí vitamínu D je podpora těla při vstřebávání vápníku. To tedy znamená, že pokud ho máte nedostatek, může to vést ke zhoršování stavu vašich kostí i jejich vyšší náchylnosti vůči zlomeninám a naraženinám, uvádí doktor Adam Bernstein. Stejně tak dle serveru Healthline mnoho lidí v důsledku nízkých hladin této nedílné živiny pociťuje úzkosti a deprese, a to zejména co se týká starších dospělých. Žádný z těchto příznaků proto raději nikdy neignorujte.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]