Vzhled nehtů může varovat před zdravotními problémy. Poznejte ohrožení včas

Fotografie: Freepik

Vzhled vašich nehtů je mnohem důležitější, než se na první pohled může zdát. Dokáže totiž prozradit, co vašemu tělu schází a které látky potřebuje doplnit, říká Alana Biggers.

Ačkoliv to někomu možná může připadat zvláštní, nehty jsou mnohem větším odrazem našeho tělesného zdraví, než se na první pohled může zdát. Podle jejich vzhledu totiž můžeme snadno poznat, zda našemu tělu něco chybí a potřebuje to doplnit. Jakých signálů je tedy potřeba si všímat a jak se jednotlivé nedostatky na nehtech odráží?

Základem je strava

Strava je velmi podstatnou součástí každého života a pouze její vyvážeností naše tělo dokáže dostat vše, co potřebuje, a v množství, které potřebuje. Je tedy velmi důležité dbát na správné stravovací návyky a udržovat se ve všeobecně zdravém životním stylu. Pokud totiž kouříte, holdujete alkoholu a nezdravým jídlům, je velmi pravděpodobné, že na vašem těle půjdou poznat následky, a to nejen na nehtech.

Fotografie: Freepik

Ty totiž, podobně jako vlasy, velmi rychle dokážou reagovat na nedostatky živin a dalších potřebných látek, bez kterých se naše tělo neobejde. V důsledku toho mohou začít měknout, lámat se, nebo se na nich vytvoří nevzhledné fleky či jiné nedokonalosti. Ty však nestačí pouze přetřít lakem nebo si zajít na manikúru. Důležité je řešit problém hloubkově a místo jeho překrytí ho jednoduše odstranit.

Co tělu chybí?

Jelikož je každé lidské tělo jiné a může zcela jinak reagovat na nejrůznější podněty a procesy, nemusí tento popis vystihovat každého. Občas může být problémem strava, zejména pokud jsou vaše návyky špatné dlouhodobě, občas hraje velmi velkou roli stres a například narušený spánkový režim, může se však také jednat o závažné zdravotní potíže, které na sebe tímto směrem pouze upozorňují. Co tedy jednotlivé úkazy na nehtech znamenají?

Fotografie: Freepik

Suché a lámavé nehty

Pokud jsou vaše nehty na pohled suché, ztrácí svou pružnost a mají tendenci se lámat, nejspíše má vaše tělo zásadní nedostatek omega 3 a 6 mastných kyselin a také vitamínu A. Dobré je tedy zařadit do svého jídelníčku mnohem více ryb a dalších surovin, které tyto složky obsahují.

Křehké a lámající se nehty

Nehty, které jsou křehké a velmi snadno se lámou nebo dokonce štípou, mohou být znatelně oslabené a pravděpodobně jim chybí složky jako biotin, zinek nebo železo. Ty lze přijímat ve stravě nebo přikoupit ve formě doplňků stravy, které tento problém vyřeší.

Fotografie: Freepik

Měkké nehty

V případě, že vás trápí měkké, slabé a prohýbající se nehty, s největší pravděpodobností vašemu tělu znatelně chybí bílkoviny, zejména aminokyseliny síry a také měď. Tyto látky však pohodlně seženete jako doplňky stravy.

Bílé flíčky na nehtech

Tento jev může pravděpodobně trápit celou řadu lidí a je způsoben jednoduchým tělesným nedostatkem selenu a především zinku. Ty však lze přijímat jak v potravě (luštěniny, ořechy, celozrnné obiloviny atd.), tak i přikoupit jako doplňující složku v podobě kapslí, tabletek nebo jiných formách.

Fotografie: Freepik

Modré flíčky na nehtech

Modré nebo jiné tmavé flíčky na nehtech mohou znamenat, že v těle je podstatně znatelný nedostatek mědi a potřebujete ho urychleně doplnit. Napomůže vám k tomu zvýšená konzumace jater, vajec, luštěnin, ale také ořechů a čokolády. Nejlepší je však v takovém případě sáhnout i po doplňcích stravy.

Řešení nedostatků

Nejlepším řešením nedostatků, které se na nehtech projevují, je zas a znova především ve stravě. Zkuste tedy váš jídelníček obohatit o to, co mu chybí, a doplnit tak potřebné vitamíny, minerály a další deficitní látky. Také zkuste omezit to, co je nezdravé – konzumaci nezdravých jídel, nadměrné pití alkoholu, kouření – a nahraďte to pohybem, meditací nebo například procházkou v přírodě. Uvidíte, že vám vaše tělo poděkuje.

Zdroj: Healthline