Odstranit škodliviny z chemicky ošetřené zeleniny lze několika způsoby

Ovoce a zelenina v regálech supermarketů obsahují různé chemické škodliviny. To už se mezi lidmi dobře ví. Co už se ví méně je způsob, jak se škodlivin v těchto plodinách zbavit dřív, než je vložíme do úst či z nich svým dětem připravíme večeři. Většina z nás to vůbec neřeší a mávne nad tím rukou. Přitom správně zeleninu očistit je něco, co by mělo být samozřejmostí a navíc je to jednoduché.

Chemické ohýbání přírodních zákonů na pultech supermarketů

Poptávka po ovoci a zelenině je obrovská a v žádném slušném supermarketu regály s tímto zbožím nesmějí chybět. Zároveň se ale jedná o potraviny rychle podléhající zkáze, proto je třeba je velmi často měnit, i když se všechny neprodají. To vyvíjí obrovský tlak na pěstitele, kteří musejí dodávat tuny plodin všech druhů, a to bez ohledu na počasí nebo roční dobu.

Z hlediska přírodních zákonů je to zhola nemožné, nicméně to zákazníky nezajímá. Nezbývá tak nic jiného, než přírodu trochu znásilnit pomocí vychytávek z chemických laboratoří, které rostlinám pomohou vyrůst a plodit, i když je jim zima a třeba nemají dost světla ani vhodnou půdu. Další postřiky pak přijdou na řadu, pokud rostliny onemocní nebo je napadnou škůdci. A ještě potom, když už plody vyrostly, je třeba je ošetřit tak, aby přežily dopravu až na místo prodeje a tam ještě počkaly na své nové majitele bez nejmenších flíčků na slupce. A to už je pořádná dávka do těla!

Důležité je zeleninu zbavit chemikálií

Tato upravené zemědělské produkty jsou v naší společnosti tak moc zabydleny, že pokud nevlastníme svoji zahrádku, nemůžeme se jim vyhnout. A často ani s tou zahrádkou ne. Naštěstí existují postupy, jak zeleninu nechtěných látek co nejvíce zbavit a poněkud tím ochránit své vlastní zdraví. Ano, nikdy se to nepovede dokonale, ale aspoň z nejhoršího

Saláty a hlávkové zelí zbavíme největšího množství obsažených dusičnanů z hnojiv a jiných chemikálií oloupáním svrchních listů a zbavením košťálu. Okurky, cukety a lilky zásadně loupeme a odřízneme oblast stonku, kde se hromadí škodlivin nejvíce. Mrkev, ředkvičky a řepa jich mají nejvíce u stonku a ve špičce. Ostatní druhy zeleniny se doporučují na hodinu namočit do studené vody, která z nich škodliviny vyplaví.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]