Aneuryzma mozku může vést k život ohrožujícím komplikacím. Mezi příznaky patří i bolesti hlavy nebo očí

Fotografie: Depositphotos

Aneuryzma mozku je závažné a často neviditelné onemocnění, které může vést k život ohrožujícím komplikacím. Způsobuje deformaci tepny v mozku.

Aneuryzma mozku je stav, jenž může zasáhnout kohokoli bez ohledu na věk a pohlaví. Jde o nebezpečné vyboulení stěny tepny, které se plní krví a hrozí prasknutím. Pokud k tomu dojde, může to vést k mozkové mrtvici, nebo dokonce smrti. Toto onemocnění se často neprojevuje žádnými příznaky, což ztěžuje jeho včasné rozpoznání a léčbu, informuje lékařka Heidi Moawad. Přesto existují určité varovné signály, které byste neměli přehlížet. Pokud zaznamenáte některé z nich, neváhejte a vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc. Čas je v tomto případě klíčový.

Co způsobuje aneuryzma

Aneuryzma mozku vzniká jako důsledek slabého místa v cévní stěně v mozku, kde dochází k vyboulení a zeslabení cévy. Toto vyboulení může být způsobeno různými faktory, včetně genetických predispozic, vysokého krevního tlaku, kouření, zánětlivých procesů nebo traumatických poranění hlavy, zmiňuje dále doktorka Moawad.

Důležitým faktorem je také stáří, protože s věkem dochází k přirozenému zeslabení cévních stěn a zvyšuje se tak riziko vzniku aneuryzmatu. Některá aneuryzmata se mohou vyvinout již od narození (tzv. vrozené aneuryzma), zatímco jiná se mohou objevit později v životě v důsledku zmíněných faktorů.

lékař a snímek mozku
Fotografie: Freepik

Příznaky aneuryzmatu mozku

Aneuryzma mozku se může zpočátku vyvíjet bez jakýchkoli příznaků. Dle výzkumu se přibližně jen 10–15 % případů projeví před prasknutím, obvykle bolestí hlavy nebo očí, ochablostí jedné poloviny obličeje, rozmazaným nebo dvojitým viděním a rozšířenými zorničkami. Jakmile aneuryzma praskne, příznaky se dostaví okamžitě a intenzivně.

Nebezpečné mrtvici lze předcházet díky snadným zvykům. Pomůže i snížení příjmu soli a alkoholu

Mezi ně patří náhlá a silná bolest hlavy, ztuhlý krk, rozmazané vidění, citlivost na světlo, problémy s mluvením a chůzí, nevolnost, záchvaty a ztráta vědomí. V takovém případě je nutné okamžitě zavolat záchrannou službu.

vaření jídla
Fotografie: Freepik

Prevence ve formě změny životního stylu

Prevencí proti aneuryzmatu mozku je přijetí zdravého životního stylu, jak uvádí doktor Seunggu Han. Důležité je dbát na vyváženou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu, libové maso, celozrnné potraviny a nízkotučné mléčné výrobky. Klíčové je také přestat kouřit, pravidelně cvičit, udržovat zdravou váhu, vyhýbat se užívání drog a omezit příjem alkoholu.

Tyto změny mohou výrazně snížit riziko vysokého krevního tlaku, o jehož příznacích jsme na webu ZdravéStravování již dříve informovali, a který je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik aneuryzmatu. Nezapomínejte také na dostatečný příjem vody, jež je pro správné fungování organismu nezbytná.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]