Tento přírodní recept je klíčem ke zdravému spánku a kvalitnímu odpočinku

Fotografie: Roy Zuo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kvalitní spánek je klíčovým prvkem pro udržení dobrého fyzického i duševního zdraví. Vedle správného spánkového prostředí může i strava hrát klíčovou roli v regulaci spánku. 

V hektickém tempu moderního života se kvalitní spánek stává často nedostatkovým zbožím. Stres, různé povinnosti a nevhodné stravovací návyky mohou výrazně ovlivnit náš spánkový režim. Naštěstí existuje několik potravin, které mohou pomoci vytvořit ideální podmínky pro zdravý a hluboký spánek. Přidáním těchto potravin do stravy můžeme podpořit relaxaci, snížit stres a dosáhnout klidnějších nocí, což bude mít příznivý vliv na vaše celkové zdraví, uvádí web Healthline.

Potraviny bohaté na tryptofan

Tryptofan je aminokyselina, která hraje klíčovou roli při tvorbě neurotransmiteru serotoninu, jenž má uklidňující účinky, sděluje doktor Grant Tinsley. Potraviny bohaté na tryptofan mohou tedy přispět k lepšímu spánku. Patří sem například krůtí maso, mléčné výrobky, semena dýně, ořechy a sója.

Banány

Banány jsou skvělým zdrojem draslíku a vitamínu B6, které jsou nezbytné pro tvorbu melatoninu, hormonu odpovědného za regulaci spánku. Přidání banánů do večerního menu může pomoci podporovat přirozený spánkový cyklus.

Ovesné vločky

Ovesné vločky obsahují komplexní sacharidy, které mohou podporovat uvolnění serotoninu. Kromě toho jsou bohaté na hořčík, což je minerál, jenž může mít uklidňující účinky na nervový systém. O příznacích nedostatku hořčíku se dozvíte v našem článku, který jsme nedávno publikovali na webu ZdravéStravování.

Slintáním do polštáře volá tělesné zdraví o pomoc. Může značit i problémy s dýcháním a stres

Losos a tučné ryby

Losos je výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, ty nejenže prospívají srdci, ale mohou také podporovat zdravý spánek. Tyto kyseliny jsou klíčové pro tvorbu melatoninu a regulaci spánkového cyklu.

omega3 kyseliny, losos
Fotografie: Freepik

Voda a bylinné čaje

Důležité je také dostatečné zásobení tekutinami, ale vyhněte se přílišné konzumaci kofeinu a alkoholu, které mohou narušit spánkový cyklus. Odpovídající hydratace a uklidňující bylinné čaje, jako například heřmánkový, meduňkový nebo levandulový, mohou vytvářet příjemné rituály před spaním.

Recept na zázračný nápoj

Recept na kvalitní a nerušený spánek, který nám příroda doporučuje, vyžaduje pouze dvě ingredience: med a růžovou himalájskou sůl. Smíchejte 5 lžiček medu s jednou lžičkou růžové himalájské soli a uchovávejte tuto směs ve skleněné nádobě. Každý večer si dejte trochu této směsi pod jazyk a nechte ji přirozeně rozpustit.

Tyto dvě přírodní složky obsahují více než 80 minerálů a stopových prvků, které jsou pro naše tělo nezbytné. Glukóza obsažená v medu posiluje energetické zásoby tělesných buněk. Kombinace těchto dvou látek zvyšuje hladinu serotoninu a přirozeně nám pomáhá zbavit se stresu, což v konečném důsledku zajišťuje optimální kvalitu spánku.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]