Usnout je možné i během 60 sekund. Metoda 4-7-8 je revolucí v usínání

Fotografie: Depositphotos

Nespavost je celosvětově nejčastější poruchou spánku a postihuje miliony lidí všech věkových kategorií. Může být způsobena mnoha faktory.

Ve stresových situacích se mnoho lidí potýká s nespavostí. Závažné důsledky, které jsou spojeny s nespavostí, sahají od zvýšené míry úzkosti až po kognitivní poruchy. Naštěstí existuje technika, jež jistě zabere i u těch nejnervóznějších lidí. Tato technika pomáhá lépe naplnit plíce kyslíkem, uklidňuje mysl a uvolňuje svaly. Níže se dozvíte, jak tato metoda zvaná „dechový trik 4-7-8“ funguje. Více prozradila lékařka Deborah Weatherspoon.

Jak provádět tuto dechovou techniku?

Tato metoda nevyžaduje žádné zvláštní úsilí ani vybavení. Stačí jen dýchat ve stanovených intervalech. Díky tomu se váš mozek naplní určitými sloučeninami a vaše srdce se zpomalí, takže rychle usnete. Metoda je v některých ohledech pozoruhodná. Nadechněte se nosem na 4 sekundy, pak zadržte dech na 7 sekund a vydechněte ústy na 8 sekund. Tento cyklus by se měl opakovat nejméně čtyřikrát, dokud neusnete.

Proč to funguje?

Stres a úzkost mají významný vliv na fungování našeho těla. Lidé ve stresu nebo v úzkosti mohou trpět chronickým nedostatečným dýcháním a právě hluboké nádechy jsou potřebné k uvolnění těla.

Přinutíte se přijímat více kyslíku a poté zadržíte dech na sedm sekund, aby se kyslík rozptýlil do krevního oběhu. Osmisekundovým výdechem postupně vypudíte z plic oxid uhličitý. Tato technika zpomaluje srdeční tep a zároveň zvyšuje hladinu kyslíku v těle, což umožňuje tělu lépe se uvolnit.

Fotografie: Depositphotos

Tato technika nemusí fungovat u každého, ale je to bezplatný, zcela přirozený a zdravý způsob usínání. Až budete mít příště potíže s usínáním, nespoléhejte se na prášky a zkuste jednoduchá dechová cvičení.

Zdroj: Healthline