Jednoduché fígle na to, jak se vypořádat s nespavostí a konečně se vyspat do růžova

Fotografie: Depositphotos

Někteří lidé někdy nemohou usnout, ani když jsou hodně unavení. Obtížné usínání patří mezi příznaky nespavosti. Tento zdravotní problém je velmi častým zdravotním problémům současné populace.

Nespavost neboli insomnie způsobuje zdravotní potíže tomu, kdo jí trpí. Nevyspání totiž vede ke vzniku podrážděnosti, nepozornosti, zmatenosti a velké únavě. To všechno se pak projevuje také na špatném pracovním výkonu. Je tedy v zájmu člověka, aby se pokusil s nespavostí něco udělat, říká lékař Nick Villalobos.

Jaké jsou příčiny nespavosti

Za nespavost často může chronický stres a nadměrná psychická zátěž. Člověk stále přemýšlí nad svými problémy, a to i tehdy, kdy by měl již spát. Toto přemítání pak vede k nemožnosti usnout. Na vině ale může být i velká spotřeba kofeinu, kouření nebo alkohol. Špatné usínání způsobuje syndrom neklidných nohou, deprese, nedostatek pohybu během dne i některá tělesná onemocnění – například vysoký krevní tlak či srdeční selhání.

Fotografie: Pixabay

Co patří do spánkové hygieny

Spát by měl člověk v prostředí, v němž se cítí dobře a které je pohodlné. Týká se to výběru postele i matrace. Místnost by měla být vyvětraná a nepřetopená. Ideální teplota v ložnici se pohybuje mezi 16 až 20 °C. Spát by měl člověk chodit každý den ve stejnou hodinu. Jen tak je možné si nacvičit usínání. Pravidelné ranní cvičení zlepšuje večerní spánek. Na večeři není dobré dávat si těžká jídla, která jsou hůře stravitelná. Používání mobilu, tabletu a počítače by mělo být před spaním omezeno.

Vyzkoušejte spánek během dne

Kdo má možnost si zdřímnout během dne, stojí za to to zkusit. Takový dvacetiminutový spánek dokáže hotové divy. Je však třeba nepřekročit těch 20 minut, takže to bude chtít nastavit si budík, třeba v mobilním telefonu. I když budete mít tendenci po zazvonění budíku ve spaní pokračovat, nedělejte to, ale vstaňte.

Naučte mozek, že spánek je omezený

Další možností, jak se vyhnout nespavosti, je naučit mozek, že délka spánku není nekonečná. Řekněme, že denně potřebujete spát 7 hodin, abyste se cítili odpočinutí. Jestliže ráno vstáváte v určitou hodinu, je třeba chodit spát tak, abyste těch sedm hodin spali.

Nastavte si na ráno budík a po jeho zazvonění hned vstaňte. Nezůstávejte déle v posteli, protože je pravděpodobné, že znovu usnete. Mozek se tak vytrénuje, že délka spánku je omezená, a bude se snažit z ní získat co nejvíce.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]