Superpotravina: Chia semínka

Chia semínka (šalvěj hispánská) jsou v poslední době součástí stravy sportovců, lidí trpící nadváhou. Mohli jste o nich slyšet jako o složce v krémech značky Avon. Proč jsou tak zázračnou potravinou?

Historie

Stará síla Mayů

Přesto, že se do povědomí lidí dostávají více a více až v poslední době, svět chia semínka zná už více než 5000 let. Mayové je považovali spolu s kukuřicí, amarantem a fazolemi za nedílnou součást jejich stravy. Tvrdili, že jim tato semínka dodají sílu – asi i proto, že v mayštině znamená slovo chia právě sílu.

Součást jídel

Jak chia semínka tehdy upravovali? Namáčeli je do vody a pili jako nápoj, používali olej lisovaný právě z cha semínek, dělali z nich mouku.

Novodobá historie

Znovuobjevení se semínka dočkala až v 90. letech minulého století. Jihoameričtí vědci masově rozšířili jejich pěstování a k nám se dostává nejčastěji z Argentiny, Mexika, Peru a Bolívie.

Proč zvolit chia nejen jako doplněk stravy?

Energie pro sportovce

Chia semínka jsou přínosná pro všechny, sportovci v nich však uvítají hlavně velkou energetickou hodnotu, rychlou stravitelnost a neutrální chuť. Studie prokázaly, že se u vrcholových sportovců užívající chia objevila únava svalů po delší době a jejich výkon tak byl mnohem vyšší.

Chia a cukrovka

Chia dokáží regulovat hladinu cukru v krvi a tak by se časem mohly objevit jako přírodní lék při cukrovce typu 2. Možná tedy existuje šance, že se v budoucnu cukrovky zbaví všichni. Navíc lidé trpící cukrovkou často musí shodit pár kil a k tomu jsou chia semínka taky skvělým doplňkem stravy!

Recepty s chia semínky

Chia semínka jsou velmi univerzální potravinou. Semínka nemají žádnou specifickou chuť, jsou tak velmi variabilní a hodí se téměř ke všem ostatním chutím. Přidávat je můžete do jogurtů, pomazánek, koktejlů. V některých receptech mohou skvěle posloužit k zahuštění omáček místo nezdravé mouky.

Díky tomu, že chia nežluknou ani se jinak nekazí, nemusíte se bát o trvanlivost. Vydrží dlouho a vy si tak můžete udělat zásoby.

Obrázek: authoritynutrition.com