Spí s vámi děti v posteli? Nevadí! Vědci přišli se zajímavým zjištěním.

Často probírané téma: „Je spaní s rodiči dobré, nebo naopak špatné?“..
Odborníci mají v tomto směru už jasno. Mnohé rodiče to překvapí, ale odborníci radí, aby děti s rodiči spali co nejdéle. Studie, která byla nedávno vydána hovoří zcela jasně. Děti, které spí se svými rodiči jsou v životě mnohem úspěšnější a také dosahují lepších výsledků v inteligenčních testech. A tak možná přehodnotíte, zda děti ukládat do postýlek nebo si je vzít do vaší postele. Co konkrétně studie říká a jak pozitivně může spaní rodičů s dětmi ovlivňovat jejich vývoj? To všechno si dnes rozebereme.

Lepší kognitivní funkce

V pojmu kognitivní funkce se jedná o takzvané rozpoznávací funkce. Různé kognitivní testy se dělají například už v mateřské škole, stejně jako později i ve škole základní. Mají ukázat hlavně na celkový vývoj dítěte a na to, jak dokáže jednat, Jak dokáže reagovat, jak umí plnit úkoly a co vše zvládne. Laicky řečeno to znamená, že bezproblémově zvládají jakýkoliv úkol, které náleží dítěti v jeho věku. Spaní s rodiči může pomoci k tomu, aby v jednotlivých úkolech byl daný potomek lepší než ostatní.

Větší sebevědomí

Publikovaná studie říká i to, že děti které spí s rodiči mají i větší sebevědomí. Zjednodušeně to znamená, že si mnohem více věří, což se podepisuje i na větší snaze něčeho dosáhnout. Dítě které má sebevědomí malé se o mnoho věcí ani nesnaží, jelikož si myslí, že na ně nemá. A stejně se začne chovat i v dospělosti. Spaní s rodiči však může dítěti zajistit zdravé sebevědomí, které mu může pomoci právě k plnění cílů.

Menší nervozita

Nervozita se může objevit u každého a v podstatě v jakémkoliv věku. Nejčastěji je spojena s tím, když jsme vystaveni něčemu neznámému. Některým jedincům může nervozita dokonce zabránit normálně fungovat. Spaní s rodiči dokáže nervozitu výrazně snižovat, a to jak u dětí, tak samozřejmě i v budoucím věku. Jakékoliv nové a také neznámé situace nemusí být pak problém, jelikož si s nimi jedinec dokáže poradit.

Nezapomínejte na to, že spánek musí být kvalitní
Daná studie také dodává, že na správný vývoj dítěte má i kvalita spánku. Tím chceme říci, že pokud bude dítě spát s rodiči, ale dostatečně se nevyspí, je vše spíše kontraproduktivní. Celkový nedostatek místa, neustálé buzení, nepříjemné pocity, zvýšené teplo… Nic z toho na kvalitě spánku rozhodně nepřidává.

Proto je třeba dodat – všeho s mírou. Když je dítě malé, klidně může s rodiči večer usínat. Jakmile usne, může ho otec přenést do jeho postele. Zároveň je však postel rodičů stále otevřena a pokud dítě bude potřebovat, může k nim přijít. Bude tak vědět, že zde bude stále v bezpečí, a tak bude mít ve své rodiče i větší důvěru. Díky tomu může zahodit řadu starostí, jelikož ví, že rodiče budou vždy na blízku a ochrání ho. Proto se může bez obav věnovat věcem, které se následně pozitivně podepíší na jeho vývoji.

zdroj obrázku: pixabay.com