Nenápadné projevy špatného krevního oběhu lidé často přehlíží. Odhalit je ale není zas tak složité

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí trpí na nemoci či zdravotní problémy, o kterých nemusejí mít ani ponětí, jelikož si příznaky nedají do souvislosti. Tak je to i se špatným krevním oběhem.

Všímáte si na sobě poslední dobou, že něco není v pořádku, ale nejste schopni detailně určit, o co se jedná? Jakmile dostanete chřipku, je to celkem jasná věc, kašel, rýma, horečka a máte hotovo. Pokud jde ovšem o méně nápadné problémy, jako je třeba špatný krevní oběh, může jeho určení zabrat i více času, než je zdrávo, říká lékař William Morrison.

Můžete pociťovat mnoho různorodých komplikací

Velmi častá je ztráta citlivosti v oblastech, jako jsou ruce, nohy, a někdy dokonce i hýždě. Trpíte na tmavé kruhy pod očima i přesto, že dbáte na dostatečný spánek a jste si jisti, že je i kvalitní? Může to být ve spojení s ostatními příznaky také následek špatného krevního oběhu. A výjimkou nejsou ani modřiny či drobné podlitiny, aniž byste se uhodili. To bývá nejčastější na dolních končetinách, navíc se vám i rány vytvořené přirozenou cestou hojí daleko pomaleji.

Dochází také k vypadávání vlasů a chlupů, jelikož prokrvení je pro růst velmi důležité a pokud je ho nedostatek, ochlupení či vlasy se zkrátka neudrží. A může být i hůř, krevní oběh je totiž důležitý i pro správné trávení. Jakmile funguje špatně, můžete si všímat průjmu, nevolnosti či bolestí. Často také dochází k brnění rukou a nohou, které můžete znát například po přeležení. Až na to, že k žádnému přeležení dojít nemusí, a přesto se to děje. Za to pak může špatný krevní oběh.

Projevuje se i v sexuálním životě

Jistě je vám známý fakt, že jak mužské, tak i ženské pohlavní orgány potřebují ke správnému fungování dostatek krve. Například k erekci bez krve zkrátka nedojde, jelikož to je, ve zkratce, vhánění krve do penisu. Pokud je tedy krevní oběh pomalý, podepíše se to i v této intimní části života. Připočtěte si k tomu únavu, která je pro špatný krevní oběh také dost příznačná, a máte celkem dost narušený osobní život.

Dojít může i ke vzniku křečových žil, jelikož ty mají při špatném oběhu tendence zadržovat více tekutin. Končetiny si také často hrají na chameleona, jelikož skoro pořád mění barvy například na fialovo, a s tím je spojená i extrémní změna teplot. Buď je máte moc horké, nebo moc studené. Špatný krevní oběh má na vině i oslabenou imunitu, jelikož krev nepřenáší dostatek bílých krvinek, které s vetřelci v těle bojují.

Fotografie: Unsplash

Není tedy divu, že každý měsíc padnete v horečkách vyčerpaní do postele. A projevuje se to i na nehtech, které rostou daleko pomaleji, než je běžné. Jak již bylo zmíněno, pro růst vlasů a ochlupení je prokrvení důležité, a to samé platí i pro nehty. Ty vám sice padat nezačnou, ale mohou být oslabené.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]