Spaní naostro má celou řadu výhod, které by většinu lidí ani nenapadly. Od dneška nebudete spát jinak

Fotografie: Depositphotos

Spát bez pyžama a jiného oblečení má mnoho výhod. Nechte vaše staré tričko ve skříni a jděte spát nazí. Existuje několik dobrých důvodů, proč chodit spát takto, říká lékařka Jandra Sutton.

Abyste se naučili spát nazí, budete potřebovat trochu času. Je to totiž hlavně o zvyku. Na nahotu si tělo dokáže celkem rychle zvyknout. Mnoho lidí se tomu vyhýbá jen kvůli předsudkům nebo nepohodlí. Myslí si, že když ulehnou do postele bez pyžama, bude jim v noci zima. To není pravda, protože díky tomu si tělo dokáže lépe regulovat teplotu.

Zlepší se kvalita spánku

Jestliže si půjdete lehnout bez pyžama nebo jiného oblečení, můžete spát při nižších teplotách než při vyšších. Během spánku se vám lehce sníží tělesná teplota. Klesá hladina kortizolu a zvedá se hladina melatoninu. Pokud byste spali v horku, můžete se cítit nervózní a nepůjde vám usnout.

Fotografie: Pixabay

Pyžamo nebo spaní pod těžkou přikrývkou může narušit přirozené ochlazování těla. Nesmí vám však být příliš chladno, protože to by znamenalo, že nespíte hluboce a zima vás probudí. Zároveň si můžete přivodit nachlazení nebo jiné onemocnění.

Pravděpodobně se vám zvýší sebevědomí

Není to sice nijak podloženo nebo potvrzeno, ale mnoho lidí se začne cítit lépe, když spí nazí. Více si zvyknou na své tělo a začnou s ním být spokojenější. V opačném případě si na sobě všimnou například větších stehen a začnou cvičit. Když budete spát nazí, budete mít lepší vztah ke svému tělu. Zároveň vám to pomůže k tomu, abyste se cítili dobře ve své kůži.

Budete mít kvalitnější sexuální život

Jestliže přestanete chodit spát ve vytahaném triku nebo starém pyžamu, budete vypadat lépe. Je velice příjemné, když spíte vedle někoho a cítíte na sobě jeho kůži. Kontakt kůže na kůži uvolňuje endorfiny, jako je oxytocin. Ten je znám jako hormon objímání. Zároveň má takový účinek, že dokáže naladit na sex. Být nahý je mnohem více atraktivní a sexy než staré pyžamo.

Fotografie: Pixabay

Zdravotní výhody pro dámské pohlaví

Podle studie zveřejněné v časopise European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology může spaní ve spodním prádle způsobit vaginální potíže. Jedná se hlavně o těsné spodní prádlo, které je vyrobené ze syntetických látek nebo jsou to tanga. Může z toho vzniknout vaginální infekce nebo kvasinky. Pokud půjdete spát bez spodního prádla, nebudete mít pohlavní orgán obepnutý umělou látkou. Také tím snižujete možnost intimních potíží.

Spaní bez pyžama pomáhá hubnout

Během spánku spalujete o něco méně kalorií než během dne. Pokud začnete spát bez oblečení a ideálně při nižších teplotách, můžete tak zvýšit energetický výdej během spánku. V té chvíli musí tělo vynaložit více energie k tomu, aby se zahřálo. Při snížené tělesné teplotě dochází ke snížení hladiny kortizolu. To je stresový hormon podporující chutě k nezdravému tučnému a sladkému jídlu.

Fotografie: Pixabay

Zlepší se vám stav kůže

Jestliže budete mít kvalitní matraci a ložní povlečení, může se zlepšit stav vaší pokožky. Ložní prádlo a matrace by neměla být vyplněna umělými materiály. Díky tomu je umožněno lepší prokrvení, když ležíte nazí. Pokožka tak lépe dýchá, a to jí pomáhá v regeneraci, protože se během spánku zvyšuje produkce kolagenu. Výsledkem je zdravější kůže a pleť.

Fotografie: Pixabay

Nezapomínejte na hygienická pravidla

Pokud budete spát nazí, nesmíte zapomenout na to, že pokožka je více v kontaktu s ložním prádlem. Z kůže se odlupují malé šupinky a v noci ve spánku se potíte. Je důležité, abyste měnili ložní prádlo každý týden. Denně se jděte před spaním vysprchovat. Nejlépe to budete dělat tak, když si dojdete do sprchy těsně před tím, než si lehnete do postele. Na matraci si pořiďte chránič, který umí absorbovat pot a zamezí jeho proniknutí až k matraci. Chránič se udržuje snadněji a můžete ho lehce vyprat. To u matrace nejde.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]