Čaje před spaním – ano, nebo ne? Odpověď je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát

Fotografie: Depositphotos

Dobře se vyspat je základem dne. Jakmile totiž vstanete z postele unavení a „polámaní“, odrazí se to i v běžných činnostech. Někdy si spaní nevědomky hatíte i sami.

Víte, jak byste se měli chovat před spaním, jestliže si chcete užít klidnou noc? Asi každému je jasné, že nejlepší je se ničím nestresovat, nepracovat ani neuklízet, neřešit náročné úkoly a nebýt na mobilu. Ideální volbou je si například sednout k mírnému světlu a s čajem v ruce si číst oblíbenou knížku. Nebo ne? Co se týče otázky čaje před spaním, není jednoduché jednoznačně odpovědět.

Jak to tedy doopravdy je?

Odrůd čajů existuje hned několik, nejčastější jsou bílé, černé, zelené a červené. Nezáleží na tom, jestli pijete čaj před spaním, ale na tom, jaký čaj to je. V každém se totiž nachází tein, což je kofein, jenž se nachází v čaji. Má na tělo podobné účinky jako ten v kávě, až na to, že nastupují pomaleji a v těle se i déle drží. Nejvíce je obsažen v černém a bílém čaji, v zeleném a červeném se ho tolik nenachází.

Fotografie: Freepik

Tady máte tedy odpověď na to, který druhy čaje si rozhodně nedávat před spaním. Jakmile se totiž napijete bílého nebo třeba mátového čaje, zajistíte si tím přísun energie, kterou v danou chvíli rozhodně nebudete chtít. To vám spánek kompletně naruší, a jako bonus se vám docela najisto bude chtít i na záchod. Tyto čaje si tedy nechejte spíše na ráno a večer upřednostněte ty s menším obsahem teinu.

Co se ovšem týče černého čaje, je možné udělat výjimku. Mnoho lidí ví, že pokud si ho chtějí připravit pořádně, je nutné ho louhovat pouze minutu. Poté obsahuje nejvíce teinu. Jakmile se ale teinu chcete trochu zbavit, nechejte čaj louhovat delší dobu. To zajistí uvolnění polyfenolů, jež obsah teinu snižují. Pak už jen stačí přidat zázvor, citron či malinovou šťávu a můžete si ho užít i před spaním.

Které čaje se tedy vyplatí před spaním pít?

Nejčastěji se doporučují meduňkové čaje, které si můžete dosladit medem. Je to jeden z nejlepších bojovníků proti nespavosti, jelikož meduňka má schopnost zklidnit nervovou soustavu a uvolnit z těla přebytečné napětí. I levandulový čaj rozhodně oceníte, jelikož levandule sama o sobě má relaxační účinky. A k jejich pocítění vám stačí se jí nadechnout.

Fotografie: Unsplash

Jestliže vás tedy trápí deprese, stres či nespavost, sáhněte i po čaji z ní. A do třetice vám proti nespavosti pomůže i heřmánkový čaj. Ten stačí vypít jen třicet minut před spaním, abyste jeho účinky pocítili na vlastní kůži. Obsahuje totiž flavonoid apigeninu, jenž zajišťuje i mírně sedativní účinky a před spaním vás dozajista uklidní.

Zdroj: Porady Interia