Snížení hladiny kyseliny močové pomocí jídelníčku: Pomůže i omezení konzumace ryb a cukrů

Fotografie: Fry72, Karel Frydrýšek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vysoká hladina kyseliny močové v těle je příčinou některých zdravotních potíží, kterým byste se mohli vyhnout v případě správně nastaveného stravování a pitného režimu.

Hromadění kyseliny močové v těle má za následek některé zdravotní problémy (například běžně je jejím důsledkem rozvoj dny), které vám mohou znepříjemnit každodenní život. Takovému stavu se však můžete vyhnout, pokud si budete dávat pozor na stravu. Budete-li se vyhýbat některým potravinám a také nápojům, ledviny si poradí s produkcí kyseliny močové raz dva, říká doktor Darragh O’Carroll.

Potraviny s vysokým obsahem purinů

Kyselině močové se ve svém těle nevyhnete, ovšem je důležité, abyste se stravovali tak, aby její množství dokázaly ledviny vyloučit. Kyselina močová je přirozeným odpadem, jenž se tvoří při trávení potravin obsahujících puriny. Pokud tedy budete konzumovat potraviny s jejich vysokým obsahem, kyselina močová se začne v organismu produkovat nadměrně a ledviny ji nebudou moci přefiltrovat. Její hromadění má pak za následek zdravotní stavy, jako je již zmíněná dna. Snažte se proto omezit:

  • červené maso,
  • vnitřnosti,
  • ryby,
  • mořské plody,
  • kuřecí maso a
  • také potraviny bohaté na cukry (především fruktózu).

Jak uvádí lékařka Alana Biggers, dna je obecný termín pro zdravotní stavy způsobené přebytkem kyseliny močové. U akutní dny se první symptomy objeví velice rychle. Pocítíte silnou bolest, vyskytnou se otoky a klouby budou na postižených místech na dotek horké. Neléčená akutní dna může přejít v chronickou a po těle se vám objeví malé hrudky, jež mohou trvale poškodit klouby.

opilý muž
Fotografie: Freepik

Vyhýbejte se alkoholu

Pamatujte, že konzumace alkoholu, zvláště piva, které je bohaté na puriny, může způsobit zvýšenou hladinu kyseliny močové v těle. To ovšem neznamená, že byste měli volit jiné alkoholické nápoje s nižším obsahem purinů. Jakmile budete pít jakýkoli druh alkoholu ve velkém množství, hrozí, že se u vás projeví příznaky nahromaděné kyseliny močové v těle, jak jsme již uvedli na ZdravémStravování.

Konec vbočenému palci snadno a podomácku: Mezi efektivní pomocníky patří i epsomská sůl a led

Snažte se dodržovat pitný režim

S omezením pití alkoholu jde ruku v ruce dodržování pitného režimu. Zatímco alkohol způsobuje dehydrataci, která při tvorbě kyseliny močové rozhodně není žádoucí, více čisté vody pomáhá ledvinám rychleji vyplavovat kyselinu močovou. Zároveň snížíte riziko tvorby ledvinových kamenů v důsledku přítomnosti kyseliny močové, jak uvádí server Healthline.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]