Účinná prevence nebezpečné dny podomácku: Pomůže i pitný režim a snížení příjmu purinů

Fotografie: Depositphotos

Dna je obávané onemocnění, které se může vážně podepsat na vašem zdraví. Abyste se před ní ochránili, zaměřte se na správné kroky prevence.

K rozvoji dny dochází v momentě, kdy se v těle začíná hromadit příliš velké množství kyseliny močové, jež následně negativně ovlivňuje zdraví organismu. Postiženy bývají nejčastěji klouby nohou, a to zejména co se týče palců na nohou – objevit se mohou dle lékařky Alany Biggers otoky, intenzivní bolest nebo neustálý pocit pálení. Před nemocí se však můžete poměrně snadno ochránit, a to prostřednictvím správné prevence.

Příznaky dny a jak se před ní chránit

Pacienti s dnou mohou dle doktorky Biggers pociťovat řadu příznaků, které se objeví velmi rychle (v důsledku nahromadění krystalů kyseliny močové) a trvají zhruba 3 až 10 dnů. Jedná se nejčastěji o intenzivní bolest, otok či pálení a štípání v postiženém kloubu, přičemž jakmile uplyne stanovená doba, pacienti nemusí pociťovat dlouhou dobu nic. V případě, že se však nemoc stane chronickou, mohou se v kloubech začít tvořit nebezpečné usazeniny.

Abyste se před těmito problémy ochránili, můžete vsadit na správnou prevenci. Pomoci vám dokáží dle serveru Healthline především následující metody:

Vbočenému palci se dá snadno vyhnout. K účinné prevenci přispěje i vhodná obuv a vložky do bot

  • Omezte příjem alkoholu na minimum.
  • Snažte se jíst co nejmenší množství potravin s vysokým obsahem purinů, jako jsou korýši, jehněčí, hovězí, vepřové a živočišné orgány.
  • Zaměřte se na konzumaci nízkotučných potravin, jezte více zeleniny a pokuste se vyvarovat mléčným produktům.
  • Udržujte si zdravou váhu.
  • Vyhýbejte se kouření.
  • Dopřejte si pravidelně dostatek pohybu.
  • Každý den pijte dostatek vody.
Alkohol, opilost
Fotografie: Pixabay

Domácí léky proti nebezpečné dně

Příznaky dny dokáží zmírnit i některé domácí léky. Jedná se ve většině případů o přírodní produkty, které pomáhají regulovat hladinu kyseliny močové a zabraňují opakujícím se záchvatům, uvádí doktorka Stacy Sampson. Jedná se například o třešně, zázvor, jablečný ocet, celer, kopřivový čaj, pampelišky, semena ostropestřce mariánského a mnoho dalších. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak se efektivně zbavit vbočeného palce na noze.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]