Snadno zhubnout se dá i po čtyřicítce. Jen je nutné se vyvarovat klasických chyb

Fotografie: Freepik

Hodně lidí vám možná řekne, že zhubnout po čtyřicítce jde hůř, než kdyby vám bylo dvacet let. To ale nemusí být pravda! Je logické, že čím jsme starší, tím horší je udržet si svoje tělo v kondici. Má to několik důvodů – metabolismus se zpomaluje, životní styl je méně aktivní a také se pomalu ztrácí svalová tkáň, kterou bohužel nahrazuje tuková.

Začněte pomalu a do ničeho své tělo nenuťte

Pokud vás napadne, že z ničemnic přestanete úplně jíst, rozhodně tímto stylem nezhubnete. Naopak se vaše tělo dostane do stavu, že bude ukládat veškerou energii a tuky, které do něj dostanete. Jezte proto dostatečně, abyste neměli hlad, ale dejte si pozor na skladbu jídelníčků. Důležité jsou bílkoviny a tuky, nezapomínejte ani na vlákninu a určitou porci sacharidů.

Snídaně je základ každého dne. Proto jestli chcete zhubnout, měla byste se zaměřit právě na snídaně. Ženy, které vynechávají snídani, mají totiž až 4,5krát větší pravděpodobnost, že budou obézní než ty, které si první jídlo dne dopřávají.

Kalorie, které přijmete během dopoledne, se promění v energii, ze které můžete čerpat až do oběda. Právě proto se ovoce doporučuje konzumovat v dopoledních hodinách.

Ke zrychlení metabolismu si můžete pomoci pitím kávy nebo čaje. Je prokázané, že pokud si dáváte tři hrnky kávy nebo čaje denně, metabolismus se zrychlí o 5-8%. Ztratíte tak bez námahy několik desítek kalorií navíc. Samozřejmostí je pití těchto nápojů bez cukru a jiných náhražek, stejně jako bez sladkých zákusků.

Pomůže také správná dávka vitamínu D a pití čisté vody

Zajímavým poznatkem v hubnutí je, že pokud pijete často studenou vodu, pomůže vám to k hubnutí. Tělo totiž spotřebuje další energii na to, aby se dostalo na tělesnou teplotu. Ať máte ráda vodu studenou nebo vlažnou – pijte alespoň 1,5-2 litry vody denně. Ztratíte tím několik kalorií bez námahy. Vodu si navíc můžete ochutit citrónem nebo mátou, ale nikdy nepřidávejte sladké šťávy.

Fotografie: Pixabay

Proteiny by měly být hlavní složkou vaší stravy. Bílkoviny jsou důležité především pro růst svalů a měly by se objevit v každém jídle. Pokud máte stravu bohatou na proteiny, urychlíte také proces spalování kalorií, dokonce až o 35%.

Tučné ryby, vejce, mléčné výrobky nebo mořské plody – v těchto potravinách najdete důležitý vitamín D, který vám dopomůže ke zrychlení metabolismu. Najdete ho také ve slunečním světle, kterého je ale v zimním období nedostatek. Nahradit ho můžete právě v potravinách nebo v doplňcích stravy.

Fotografie: Pixabay

Nedostatek vápníku negativně ovlivňuje fungování metabolismu. Některé výzkumy ukazují, že u žen po 40 letech věků je nedostatek vápníku velmi častým jevem. Mléčný tuk je ale důležitou součástí naší stravy a měl by se na něj brát zřetel.

Najdete ho v tvarohu, jogurtech (bez tuku), zkuste také plnotučné mléko. Tyto tuky pomohou v boji proti přebytečným kaloriím a navíc chrání před tuky škodlivými, které pocházejí z jiných potravin.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]