Skutečně účinná rostlina, která potlačuje bolesti kloubů a stimuluje pozitivní procesy v těle

Fotografie: Freepik

Třezalka je rostlinou, která kvete v létě. Vyznačuje se mnohými pozitivními účinky na lidské tělo, o kterých mnozí lidé nevědí. Seznamte se, s čím vším třezalka dokáže pomoci.

Třezalka, rostlina, která kvete zlatými kvítky, je rostlinou, která nemá jen pár pozitivních vlastností, ale má jich hned celou řadu. Dokáže pomoci s různými problémy. Je dobrá pro lidi trpící nespavostí a poradí si i s různými duševními problémy jako jsou deprese, úzkosti a jiné. Tato rostlina vám nebude nápomocná jen v letních měsících, velmi dobře ji lze také nasušit a uschovat pro potřeby v dalších měsících.

Fotografie: Freepik

Problémy s trávicím traktem

Třezalka si poradí hned s několika problémy týkajícími se zažívání a celého trávicího traktu. Dokáže si poradit s průjmem, žaludeční nevolností, střevními problémy a křečemi, pomáhá také se špatně fungujícím žlučníkem, stimuluje žluč a čistí játra. Tohle všechno jsou obtíže kolem trávicího ústrojí, se kterými třezalka ráda pomůže. Nejsou ale jediné a umí si poradit i s dalšími problémy.

Další vlastnosti rostliny

Kromě výše zmíněných účinků na trávicí trakt byste také měli vědět, že třezalka může pomoci v boji proti bolestem kloubů. Při slabých depresích je možné použít tuto rostlinu také jako slabé antidepresivum. Dokáže totiž ovlivnit látku, kterou bychom našli v mozku. Tato látka v lidském mozku ovlivňuje pohodu, ve které se člověk nachází.

Můžete si připravit čaj

Čaj je velmi vhodným způsobem použití, pokud řešíte problémy s trávicím traktem, nespavost, anebo deprese. Stačí vám zalít jednu čajovou lžičku sušených nebo čerstvých květů vroucí vodou do hrníčku o objemu 250 ml. Pít byste měli 3 takové hrníčky denně. Doba louhování by se měla pohybovat okolo 5 minut, třezalka se louhuje poměrně rychle.

Fotografie: Freepik

Výroba macerátu

Z třezalky je možné kromě čaje nachystat i macerát. Umývání nebo koupel v macerátu z třezalky je obzvlášť účinné, pokud řešíte problémy s hemeroidy. Pro výrobu macerátu smíchejte ve větší míse čtyři šálky vody a čtyři polévkové lžíce květů třezalky, opět mohou být sušené i čerstvé. Nechte louhovat přes noc na kuchyňském pultu. Ráno macerát zahřejte na plotně a koupejte se v něm po dobu čtvrt hodiny. Pokud vás trápí silné hemeroidy, můžete se v macerátu první týden koupat klidně třikrát denně.

Vyrobit můžete i macerát za studena. Ten však nepomáhá proti hemeroidům, ale s průjmem. Na jeden 250 ml hrnek vroucí vody budete potřebovat jednu polévkovou lžíci květů. Nechte macerát vylouhovat a pijte alespoň třikrát denně. Vnitřní užití by vám mělo pomoci zbavit se otravného průjmu.

Třezalková tinktura

Tinktura je velmi dobrá pro ošetření drobných ranek, kterými jsou spáleniny, odřeniny, oděrky, modřiny a další. Tinktura má léčivý protizánětlivý účinek a lze ji použít také jako obklad. Když smícháte čajovou lžičku třezalky a sklenici vychladlé vařené vody, získáte tinkturu, kterou můžete potírat všechna drobná zranění.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]