Silnější a zdravější kosti s hořčíkem místo vápníku

obrázek: honeycolony.com

Všichni jsme si mysleli, že vápník je svatým grálem pro naše kosti a zuby. Avšak vápník je jen jedním z mnoha nástrojů pro udržení zdraví. Ve studii, která byla provedena Pediatric society in the USA bylo prokázáno, že hořčík je mnohem lepší pro kosti mladých lidí.

Vápník zlepšuje zuby a kosti – je to pravda?

Podle studie z roku 2004 mají lidé, kteří mají nadbytečné množství vápníku v koronární tepně 17 krát častější výskyt srdečního záchvatu. Úroveň LDL a nadměrného množství vápníku jsou symptomy tohoto srdečního záchvatu. Ve studii z roku 2007 bylo prokázáno, že vápník z potravin je lepší pro zdraví kostí než doplňky vápníku po menopauze. Studie z roku 2008 ukázala, že doplňky stravy s obsahem vápníku mohou vyvolávat srdeční infarkty po menopauze. Nejlepším zdrojem vápníku je proto jídlo.

Dosud bylo všude propagováno, že konzumace sýra a mléka posiluje a zlepšuje zdraví kostí a zubů, ale to není až tak pravda. Podle Stevena Abramse, profesora na univerzitě v Houstnu má správné množství hořčíku, nikoliv vápníku, zásadní význam na sílu kostí u mladých lidí. Děti potřebují spoustu látek pro zdraví kostí, mezi nimi také hořčík a vápník.

Hořčíkové doplňky

Hořčík můžete najít v mnoha doplňcích stravy, často jej můžete najít právě v kombinaci s vápníkem. Ideální je, když jej budete konzumovat spolu s jídlem nebo po něm. Navíc je dobré využít také lázeň z Epsom soli, protože ta pomáhá obnovovat zásoby hořčíku. Hořčík můžete získat také z jídla, většinou ořechových plodů, semínek, kakaa, listové zeleniny a podobně.