Varovné příznaky nedostatku vápníku v těle a rady, jak jeho hladinu zvýšit

Když se řekne vápník v těle, každý si hned vybaví zuby a kosti. Málokdo však ví, že vápník hraje také důležitou úlohu v tělesné hmotnosti, ovlivňuje zdraví srdce, fungování svalů, činnost hormonů, či krevní tlak. Pokud je v krvi malé množství vápníků, a to jak z důvodu špatné stravy nebo jeho nedostatek souvisí s nějakým druhem onemocnění, kosti jej uvolňují do těla a to je důvod, proč jsou pak více náchylné k lámavosti.

Příčiny nedostatku vápníku

Existuje celá řada faktorů, které ovlivňují nedostatek vápníku. Mezi nejčastější však patří stárnutí, nedostatek vitamínu D a hormonální změny.

Příznaky nedostatku vápníku

Příznaky se mohou výrazně lišit, nemusí se projevit žádné symptomy, nebo jsou jen mírné. Některé jsou však tak těžké, že mohou ohrožovat i život.

1. Problémy se zuby

Prohlídka u zubaře nedopadla dobře? Je potřeba upravit stravu a zvýšit příjem vápníku z potravy.

2. Časté svalové křeče

Příležitostné svalové křeče nejsou důvodem pro obavy. Pokud se však začínají objevovat často, existuje šance, že máte nedostatek vápníku v těle. Vápník totiž podporuje správné funkce svalové hmoty.

3. Lámavé kosti

Pokud se vám lámou kosti i po malých nehodách, mohlo by to být znamení nedostatku vápníku v těle. Kosti dosahují vrcholu v nárůstu kostní hmoty kolem třicátého věku života a pak již následuje  ztráta hustoty kostní tkáně. Je tedy nutné mít dostatek vápníku v krevním řečišti, jinak dojde k jeho uvolňování z kostí a ty se pak stávají méně odolné a náchylné k lámání.

4. Vysoký krevní tlak

Ten může být způsobený celou řadou různých faktorů. Jedním z nich je i nedostatek vápníku.

5. Potíže se srdcem

Nedostatek vápníku způsobuje abnormality elektrické vodivosti srdce, které mohou způsobovat abnormální srdeční rytmus, který může být například příčinou mdlob. Nedostatek vápníku také negativně ovlivňuje srdeční sval, který pumpuje krev do těla, může tak dojít k selhání.

Jak upravit hladinu vápníku

Pokud se i vy potýkáte s nedostatkem vápníku v těle, je potřeba upravit stravu. Zařaďte do ní potraviny bohaté na vápník a to nejen mléčné výrobky. Mezi mléčnými výrobky má nejvíce vápníku chedar, parmezán nebo mozzarella. Mezi další potraviny s vysokým obsahem vápníku patří například kadeřávek, sardinky, sezamové semínko, mořské řasy nebo mandle.

Obrázky: pixabay