Příčina demence a Alzheimeru: Zakopaný pes může být v nedostatečném příjmu hořčíku

Fotografie: Depositphotos

Alzheimerova choroba a demence jsou neurologická onemocnění. Nedostatek hořčíku se ukázal jako jeden z faktorů, které mohou hrát roli v rozvoji těchto onemocnění.

Alzheimerova choroba a demence jsou onemocnění, která postihují mozky mnoha lidí po celém světě. Demencí trpí více než 50 milionů lidí a očekává se, že se toto číslo bude zvyšovat na 152 milionů do roku 2050. Mezi faktory, jež mohou hrát roli v rozvoji Alzheimerovy choroby a demence, patří genetické faktory, stáří, životní styl a další. Nedostatek hořčíku, který je podle odborníků důležitý pro mnoho funkcí v těle, může hrát roli i v rozvoji Alzheimerovy choroby a demence.

Co je hořčík

Hořčík je minerál, který je pro lidské tělo nezbytný pro mnoho životně důležitých funkcí. Hořčík je důležitý pro správnou funkci svalů, nervů a srdce. Také pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi, podporuje tvorbu kostí a podílí se na mnoha enzymatických reakcích v těle.

Hořčík se nachází v mnoha potravinách, jako jsou ořechy, semena, celozrnné produkty, zelenina a ryby. Pokud však není strava dostatečně bohatá na hořčík, může dojít k jeho nedostatku, což může mít negativní dopad na zdraví.

Hořčík vs. Alzheimerova choroba

Nedostatek hořčíku může být spojen s rizikem vývoje různých zdravotních problémů, včetně Alzheimerovy choroby a demence. Jedna z teorií je, že nedostatek hořčíku může přispět ke zvýšené akumulaci amyloidových plaků v mozku, které jsou charakteristické pro Alzheimerovu chorobu. Tyto plaky jsou tvořeny proteinem beta-amyloidem a jsou spojeny s poškozením nervových buněk a ztrátou funkcí mozku.

alzheimer demence paměť
Fotografie: Freepik

Kromě toho nedostatek hořčíku může vést také k chronické zánětlivé reakci v těle, která může ovlivnit funkci mozku. To může vyústit v poškození nervů i buněk a ztrátu kognitivních funkcí, což může být spojeno s demencí.

Demence představuje ohrožení i pro lidi v produktivním věku. Jaké jsou první příznaky, které je nutné včas zachytit?

Existuje spojitost mezi nedostatkem hořčíku a Alzheimerovou chorobou a demencí, je však potřeba provést více studií, aby bylo možné potvrdit tuto spojitost a přesněji pochopit mechanismy, které stojí za tímto spojením.

Příjem hořčíku může být spojen s menším rizikem vývoje Alzheimerovy choroby a demence, není třeba se bát nedostatku hořčíku. Hořčík se nachází v mnoha potravinách, jako jsou ořechy, semena, listová zelenina a celozrnné produkty. Pokud máte podezření na nedostatek hořčíku, můžete se poradit s odborníkem na výživu, který vám může pomoci sestavit stravu bohatou na hořčík a zajistit, že vaše tělo dostává dostatečné množství tohoto důležitého minerálu.

Zdroj: National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]